Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup
Chiara Lubich (foto: splet)
Chiara Lubich

Deset let po Chiarini smrti njena karizma prodira v družbo

Slovenija | 03.03.2018, 00:53 Marjana Debevec

14. marca bo minilo deset let od smrti ustanoviteljice Gibanja fokolarov Chiare Lubich, za katero se je že začel postopek za beatifikacijo. Člani gibanja po svetu bodo obletnico obhajali z različnimi prireditvami, osrednja bo danes v Castel Gandolfu blizu Rima. Dogodek na slovenski ravni pa bo potekal v ponedeljek, 19. Marca v Antonovem domu na Viču.

Deseto obletnica Chiarine smrti bodo člani gibanja po vsem svetu zaznamovali s pričevanjem o tem, kaj v današnjo družbo prinaša karizma edinosti in kako jo spreminja. Osrednje praznovanje bo popoldne v centru Mariapoli v Castel Gandolfu, udeležilo se ga bo približno dva tisoč ljudi, med njimi tudi vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin. Dogodek bo mogoče neposredno spremljati preko spletne strani www.focolare.org.

Danes bodo prireditev pripravili tudi v Seulu v Koreji. Na simpoziju, ki bo potekal v bolnišnici katoliške univerze, pričakujejo osemsto udeležencev. V Kongu bo 11. marca srečanje na temo Marija – 'da', ki spreminja družbo. V Čikagu v ZDA bo prav tako 11. marca potekal simpozij pod naslovom Chiara Lubich: življenje dialoga za mir. 17. marca v Firencah pripravljajo konferenco o pluralnih znanostih. Na Tajskem pa bo 18. marca potekal multietnični dan socialnega delovanja. V Moldaviji se bodo člani gibanja zbrali 24. Marca.

Chiara Lubich in kralj Fon
Chiara Lubich in kralj Fon © Gibanje fokolarov

Za Chiaro Lubich je bila največja privlačnost sedanjega časa »prodreti v najvišjo obliko kontemplacije in ostati pomešani med ljudmi, človek ob človeku«. Pisec, novinar in politik Sergio Zavoli je Chiaro opisal kot »mistikinja edinosti med nebom in zemljo« ter s tem njeno delo opredelil kot preobrat v trinitarični mistiki: »Ko Bogu damo bivališče v globini lastne duše, to postane življenje Boga sredi ljudi preko komunikacije Boga v meni z Bogom v bratu.«

Družbena sprememba, ki iz tega izvira, je od začetka Chiarinega delovanja v njenem rojstnem kraju spodbudila pobude, ki so pustile velike sledi v družbi. Danes jih najdemo po vsem svetu in so zaznamovane z lastnostmi posamezne dežele in kulture ter predstavljajo pomemben prispevek k reševanju konkretnih težkih situacij, v katerih se nahajajo osebe, skupine in skupnosti.

Chiara Lubich
Chiara Lubich © ARO

Chiara Lubich in papež Janez Pavel II.
Chiara Lubich in papež Janez Pavel II. © nn

VABLJENI NA DOGODEK V SLOVENIJI!

Vabilo na srečanje v Ljubljani
Vabilo na srečanje v Ljubljani © Marjana Debevec

 

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«