Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

FOTO: Tretji dan ad limina

Cerkev na Slovenskem | 28.02.2018, 19:12 Marta Jerebič

Tretji dan obiska ad limina v Rimu so slovenski škofje obiskali Kongregacijo za katoliško vzgojo ter Kongregacijo za evangelizacijo narodov, ob 16. uri pa so darovali sveto mašo v baziliki sv. Pavla izven obzidja. Somaševanje je vodil in zbrane nagovoril koprski škof Jurij Bizjak.

Vodja odprave na Kongregacijo za katoliško vzgojo je bil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar, ki je povedal, da problematiko v zvezi s financiranjem zasebnega šolstva dobro poznajo tudi v drugih uradih rimske kurije. »Tukaj se na več kongregacijah pogovarjamo o tem, ker je to dejansko eno zunanje znamenje našega sodelovanja z državo.« In kakšne nasvete so torej dobili? »Večkrat je bilo poudarjeno, da je potrebno nadaljevati delo za sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem, kar je bilo že leta 2012 začeto, a se je zaustavilo. Zdaj je potrebno to nadaljevati. Potem bi se marsikakšne odprte problematike tudi na podlagi takšnega sporazuma reševale in se uredile.«

Večjo pozornost so poleg že utečenim strukturam katoliške vzgoje namenili vlogi Katoliškega inštituta v Ljubljani. »Povedali smo, da smo ta inštitut ustanovili zato, da bi imeli vse stopnje, od vrtca, osnovne šole in gimnazij, do katoliške univerze. Ta Katoliški inštitut je priprava na širši program in delo katoliške univerze v Sloveniji.«

Škofje so na Kongregaciji za evangelizacijo narodov predstavili prisotnost misijonark in misijonarjev v misijonskih deželah ter velikodušno podporo, ki jo slovenski verniki izkazujejo temu področju.

Škof Bizjak: Preizkušnja je nujna sestavina našega duhovnega napredka

V baziliki sv. Pavla izven obzidja, eni izmed štirih patriarhalnih bazilik v Rimu in na kraju, kjer je sv. Pavel pretrpel mučeništvo, so se škofje zbrali okrog oltarja tretji dan obiska na grobu apostolov Ad limina Apostolorum. Zbrane je v pridigi nagovoril koprski škof Jurij Bizjak, ki je dejal, da jih je zelo pomenljivo na pragu bazilike zunaj obzidja sprejel apostol narodov, apostol Pavel, ki je bil zelo preizkušan. Spomnil je na vsakodnevne preizkušnje in dodal: „Preizkušnja je nujna sestavina našega duhovnega napredka, kajti brez preizkušnje ni zasluženja, brez preizkunje ni nagrade.“

„Ostal pa je apostol Pavel celi dve leti v svojem najetem stanovanju, in je sprejemal vse, ki so prihajali k njemu. Oznanjal je božje kraljestvo in o Gospodu Jezusu Kristusu učil z vso srčnostjo in brez ovire. Naj danes tudi nas, bratje in sestre, ko bomo odhajali pospremi do praga svoje hiše, naj nam podeli svoj blagoslov in naj nas v miru odpusti,“ je poudaril škof Bizjak.

Svete maše sta se udeležila tudi veleposlanik Slovenije pri Svetem sedežu Tomaž Kunstelj in nekdanji veleposlanik Ivan Rebernik

Papeška bazilika svetega Pavla zunaj obzidja (Basilica di San Paolo fuori le mura) je ena od štirih glavnih bazilik v Rimu. Pozidana je bila v 4. stoletju, po požaru leta 1823 pa obnovljena. Pod glavnim oltarjem se nahaja grob sv. apostola Pavla.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...