Slovenski škofje na ad limina
Prvi dan ad limina
Cerkev na Slovenskem | 26.02.2018, 06:46 Marta Jerebič
Slovenski škofje bi morali prvi dan obiska Ad limina Apostolorum v Rimu začeti s sveto mašo v papeški baziliki svete Marije Velike, a so zaradi snega to prestavili v kapelo v jezuitski rezidenci sv. Petra Kanizija. Sicer pa bodo danes obiskali kongregacije za kler, za zadeve svetnikov in ustanove posvečenega življenja ter Papeški svet za spodbujanje edinosti med kristjani.
Na treh kongregacijah bodo škofje predstavili poročila o stanju klera in redovništva v Sloveniji ter postopke za svetniške kandidate. Izpostavili bodo prizadevanja za pastoralo novih duhovnih poklicev in težave, ki nastajajo pri prenosu vere v sekularizirani družbi.
Na Papeškem svetu za spodbujanje edinosti med kristjani bodo škofje predstavili ekumenska prizadevanja Cerkve na Slovenskem za trajnostni in uspešen dialog med krščanskimi Cerkvami ter minulo obhajanje 500-letnice reformacije. Spregovorili bodo o uglednih gostih, ki so v minulih letih obiskali Slovenijo (carigrajski patriarh Bartolomej, predsednik Oddelka za zunanje odnose pri Moskovskem patriarhatu metropolit Hilarion), ter o rednih odnosih med Katoliško cerkvijo in drugimi krščanskimi Cerkvami v Sloveniji.
O tem sta predsednik in podpredsednik Slovenske škofovske konference, nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl, prejšnji teden govorila v oddaji Pogovor o.
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl pravi, da tako negativne drže do Cerkve, kot vlada v Sloveniji, ni skoraj nikjer v Evropi. »Tukaj smo priče sistematičnemu negativnemu prikazovanju Cerkve, kar ima svoj odmev pri ljudeh. Ti ljudje se težje odločajo za prejem zakramentov ...«
To seveda vpliva tudi na duhovne in redovne poklice. A kot pravi ljubljanski nadškof Stanislav Zore: »Če gledamo razmere v svetu, imamo mi na število kristjanov še vedno veliko duhovnikov. Pri nas je še vedno en duhovnik na 1300 -1400 ljudi. So pokrajine v svetu, kjer je en duhovnik na 15 ali 20 tisoč ljudi.«
Nadškof Cvikl je na tem področju še najbolj zaskrbljen za redovnice: »Ker vemo kakšno bogastvo predstavljajo redovnice v Cerkve. Zadnja let vidim, da imajo nekatere kongregacije težave, ker se jim pridruži malo mladih.«
Kar zadeva naše svetniške kandidate, nadškof Zore pravi, da jim premalo zaupamo. »Imamo sicer svetniške kandidate, ampak ko gre za priporočanje, se pa še vedno priporočamo še vedno tistim, ki so se skozi preteklost izkazali za zanesljive reference.«
Na Papeškem svetu za spodbujanje edinosti med kristjani pa so škofje predstavili ekumenska prizadevanja Cerkve, za katera pravijo, da so spodbudna.