Trump: čas je za ameriške sanje
Svet | 31.01.2018, 15:35 Tanja Dominko
Ameriški predsednik Donald Trump je v svojem prvem govoru o položaju v državi pred obema domovoma ameriškega kongresa zagotovil, da bo njegova politika državo popeljala v svetlo prihodnost. V uri in dvajsetih minutah je največ pozornosti namenil nekaterim sprejetim ukrepom in zunanji politiki.
Trump je za svoj govor, ki je bil precej izčrpen, pred člani obeh obeh domov parlamenta požel odobravanje, večkrat so mu stoje ploskali. Zdi se, da je zbrane uspel navdihniti in prepričati, da so pred ZDA vse od prevzema mandata svetli časi.
»Vsak dan posebej gremo naprej z jasnim pogledom in vizijo- narediti Ameriko spet veliko za vse njene državljane.«
Posebej se je posvetil posameznim državljanom, ki so s svojim zgledom, požrtvovalnostjo in pogumom prispevali za dobro skupnosti. Uvodoma je izpostavil potrjene davčne olajšave ter menil, da prinašajo veliko olajšanje za srednji razred in majhna podjetja. Na svojo državo je ponosen, z gospodarsko sliko je zelo zadovoljen, omenil je številne investicije na ameriških tleh. In dejal:
»To je pravzaprav naš nov ameriški trenutek. Nikoli ni bil boljši čas kot zdaj, da začnete živeti ameriške sanje. Vsakemu državljanu, ki gleda to od doma, ne glede na to, kje živi, pravim- to je tvoj čas. Če delaš trdo, če verjameš vase, če verjameš v Ameriko, lahko sanjaš o čemerkoli, lahko si karkoli in skupaj lahko dosežemo absolutno vse.«
Pri zunanji politiki je dejal, da obnavljajo ameriško moč in ugled v svetu. Med drugim je napovedal povečanje in posodobitev zalog jedrskega orožja. Tudi pri boju zoper Islamsko državo bodo ZDA vztrajale.
»Po enem letu lahko z veseljem poročam, da je koalicija proti Islamski državi osvobodila skoraj 100 odstotkov ozemlja, ki je bila še pred kratkim v rokah morilcev v Iraku in Siriji in na drugih lokacijah prav tako. Z bojem bomo nadaljevali, dokler ISIS ne bo poražen.«
Tudi ameriško posredovanje v Afganistanu se bo nadaljevalo, taborišče za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi pa bo ostalo odprto.
Precejšen del govora pa je Trump namenil Severni Koreji. Ta je ravno med govorom objavila letno knjigo o kršitvah človekovih pravic v ZDA in je administracijo ameriškega predsednika označila za hudo kršiteljico. Poudarja, da sta se rasna diskriminacija in ljudomrznost pod Trumpom še okrepili. Trump pa do Pjongjanga med svojim prvim govorom o položaju v državi ni bil prav nič prizanesljiv. Obsodil je kruto diktaturo v tej državi, posebno čast pa je izkazal Severnokorejcu, ki je pobegnil v Južno Korejo in kjer sedaj pomaga rojakom, ki želijo pobegniti iz domovine. Zbranim je predstavil njegovo življenjsko zgodbo in dejal.
»Song Ho je prepotoval na tisoče kilometrov z berglami skozi Kitajsko in jugovzhodno Azijo do svobode. Večina njegove družine mu je sledila, njegov oče je bil ujet, skušal je pobegniti, pa je bil mučen do smrti. Danes Song Ho živi v Seulu, rešuje ostale rojake in prek medijev sporoča v Severni Koreji resnico o režimu. Danes ima novo nogo, a bergle je obdržal kot opomin na vso dolgo pot, ki jo je prehodil. Njegova žrtev je navdih za vse nas. Hvala.«
Ta mož je bil tudi prisoten v dvorani in kongresniki so se mu poklonili s stoječimi ovacijami, da je bil ganjen do solz. Sicer pa je veliko pozornost danes prejela tudi Melania Trump v svojem belem kostimu, tudi njen so namenili stoječe ovacije.