Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Švicarsko mesto Davos (foto: Wikipedia)
Švicarsko mesto Davos

V Davosu zbrani številni voditelji

Evropska Unija | 24.01.2018, 15:20 Tanja Dominko

V Davosu se danes nadaljuje zasedanje Svetovnega gospodarskega foruma. Govornikov je veliko, med njimi danes tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in nemška kanclerka Angela Merkel. Potekajo številne okrogle mize in predavanja, danes denimo na temo migrantskega toka v Sredozemlju. Sestala naj bi se tudi premierja Grčije in Makedonije, Aleksis Cipras in Zoran Zaev, in govorila o imenu Makedonije.

Na Svetovnem gospodarskem forumu je v ospredju mnogih pogovorov ameriška trgovinska politika. Države azijsko-pacifiške regije so včeraj popoldne dosegle dogovor o transpacifiškem partnerstvu brez ZDA. Gre za sporazum, bolj znan pod imenom NAFTA, ki bo ustvaril največje prostotrgovinsko območje na svetu. Po besedah kanadskega premiera Justina Trudeauja bo dogovor dvignil gospodarsko rast in odprl vrata za ustvarjanje novih delovnih mest. "Trdo delamo, da bi naš sosed na jugu spoznal, kako dober je ta sporazum, da ne koristi le naši ekonomiji in njegovi ekonomiji, pač pa svetovni ekonomiji."

ZDA so pod vodstvom ameriškega predsednika Donalda Trumpa januarja lani izstopile iz dogovora o partnerstvu, preostale države - Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Japonska, Malezija, Mehika, Nova Zelandija, Peru, Singapur in Vietnam - pa so nadaljevale s pogajanji. In zdaj je torej vsaj ta dogovor dosežen, kaj porečejo ZDA, bo znano v petek, ko se zbranim v Davosu pridruži predsednik Trump. Ameriški minister za finance je danes sicer dejal, da želijo ZDA kljub takšni politiki sodelovati s preostalim svetom.

Eno od omizij so danes posvetili tudi beguncem v Sredozemlju in umiritvi razmer. Po besedah grškega premiera Aleksisa Ciprasa so za njimi težki časi, ko so se morali spopasti z več preizkušnjami v regiji. Meni, da je zahodni svet na področju migrantov sprejel nekaj napačnih odločitev, a za naprej takole pravi: "Zdaj moramo sprejeti nekatere pogumne odločitve za prihodnost. Verjamem, da moramo vsaj odločiti, da Evropska unija ni dežela po naročilu. Vsak, ki misli, da je to skupnost, ki uresničuje želje, mora spoznati, da to ne drži, ampak da tam veljajo določena pravila. Problem ni le problem Grčije, Italije in Španije in drugih konkretnih državh, ampak je evropski problem, zato potrebujemo temeljno evropsko politiko o migracijah in moramo izpolniti dogovore."

Italijanski premier Paolo Gentiloni je med drugim poudaril, da je vendarle uspelo državi doseči zmanjšanje smrtnih žrtev v Sredozemlju. In še en poudarek je navedel, da je zelo pomembno, da se migrantski tokovi, pri katerih sodelujejo kriminalna združenja, spremenijo v zakonite tokove. "Edini način, kako se spopasti z nasilnimi kršitvami človekovih pravic, je ta, da porazimo kriminal in ga spremenimo v legalne tokove. Je težko, ampak je mogoče. Prekinitev dela kriminalnih združb je nujna tudi po mnenju nigerijskega podpredsednika Yemija Osinbaja.

Na današnjem programu v Davosu sta sicer med drugim posebna nagovora nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...