Nove tehnologije - skrito nasilje in novodobno suženjstvo

Slovenija | 27.09.2017, 14:22 Nataša Ličen

V Mladoskop smo povabili Miho Kramlija, vodjo Ambulante za zdravljenje bolezni zasvojenosti v Novi Gorici. Edini se v javnem zdravstvu ukvarjajo z ne-kemičnimi zasvojenostmi, tudi z zasvojenostjo z novo tehnologijo. Od pametnega telefona in računalnikov smo dnevno odvisni, Bog pa ne daj, da bi bili zasvojeni. Odvisnost še ni nujno nekaj slabega, zasvojenost pa je.

Miha Kramli: »Petindvajset let, odkar obstaja naša ambulanta, je bilo na začetku 600 zasvojenih z drogo, danes je število prepolovljeno, 300 jih je zasvojenih z internetnimi vsebinami, hitro vožnjo, borzo, z odnosi in tako naprej, druga polovica pa je zasvojena z drogo, ki je tako spremenjena, da je treba ljudi o tem nujno osveščati. Droge so danes drugačne, kot so bile pred petimi leti, so navdihnjeno sprogramirane in zelo skoncentrirane, gre za popolnoma nove sintetične droge, ljudje so po uživanju nepredvidljivi in ne vodljivi.«

Za kaj gre pri ne kemičnih drogah?

»Naši otroci so danes redno v stiku z elektronskimi igračami izostrenih barv in zvokov. Če se že pri dveh letih možgani »sprogramirajo« na njihove močne odzive, in ko potem tega pet ali desetletnega otroka peljemo v naravo, kjer tega ni, mu seveda narava ne bo v navdih, zato se bo vračal nazaj k monitorjem, ki ga navdihujejo in pomirjajo. Imamo že dve leti stare otroke, katerih možgani so izpostavljeni programom, ki jih do sedaj nismo poznali. Srečujemo se z novimi razmerami. V nekaj letih bomo imeli povsem novo populacijo ljudi, v šolah, in že v vrtcih, ki je nismo vajeni. Nimamo pa programov, nenazadnje protokolov, kako ravnati z njimi in kako jim pomagati, ker se že nakazujejo nove vrste problemov, s katerimi nimamo izkušenj.«

Nevarnost internetne zasvojenosti je večja, kot si upamo priznati
Nevarnost internetne zasvojenosti je večja, kot si upamo priznati © ARO

Nismo proti novi tehnologiji – treba je le razlikovati delo od zabave

»Ko delamo na tehnologiji, se v možganih odvija kemični proces, ki telo opozori, kdaj je utrujeno. Če intenzivno delamo z novo tehnologijo, bomo slej ali prej vstali, sami od sebe zaprli »škatlico«, se raztegnili, šli v naravo, skratka delo na računalniku sproži v možganih proces, ki je telesu prijazen. Kje pa se skriva past? Skriva se v zabavi z novo tehnologijo, ko se v možganih sproži drugačen kemični proces, ki ne pripelje do utrujenosti, ampak nasprotno, do napetosti bodi vedno dlje, vedno bolj intenzivno. Namesto utrujenosti čutimo vedno večje hrepenenje in željo, da smo vse več in več na računalniku in ostali novi tehnologiji. Nova tehnologija ne sodi v vrtce in osnovnošolsko učilnico. Ločiti moramo med delom in zabavo z novo tehnologijo. Zabava mora biti omejena.«

Sprogramirana generacija

»Imamo generacijo mladih, ki ure in ure preživi pred računalnikom. V igricah mnogi najdejo potrditev, dober občutek, ki ga v realnosti pogrešajo. Na to moramo biti pozorni in se odzvati pravi čas. V mesecu, dveh ali treh se možgani adaptirajo na vsebine, ki se jim mladi posvečajo. Nasilje v nobenem primeru ni dovoljeno. Veliko govorimo o nasilju, ko otrok dobi eno okrog ušes. Seveda to ni dopustno, toda hudo nasilje nad otroki je tudi to, ko so ure in ure izpostavljeni agresivnim igricam in socialnim omrežjem, kar se jim celo dovoljuje doma in v šoli. Tudi to je hudo nasilje, ki so mu otroci prepuščeni, pri tem jih nihče ne usmerja, ne opozarja, jih ne omejuje. To je nasilje nad njihovimi možgani in dušami, veliko bolj škodljivo kot »ena po ta zadnji«, čeprav seveda tudi to ni prav. Vendar, če primerjamo, danes imamo legalizirano nasilje, ki je veliko težje in veliko bolj kvarno kot prepovedano nasilje »en po ta zadnji«. Tu ni nobenega sorazmerja.«

Miha Kramli
Miha Kramli © primorske novice

Skrito nasilje

»Pri oblikovanju Družinskega zakonika, če se spomnite, se nihče ni oglasil in nihče ni izpostavil resničnega nasilja, ki se dogaja danes nad otroki. Omenil sem že elektronske igrače in njihov kvarni vpliv na dve letnega otroka, da ne govorim o igricah, ki so starostno omejene, kar nihče ne upošteva zaradi nepoznavanja teh starostnih omejitev, in zdaj si predstavljajte osemletnega otroka, ki igra igrico namenjeno osemnajstletniku, izpostavljen je dražljajem in impulzom, ki jih njegovi možgani še niso sposobni predelati. Pri osmih letih doživlja, kar bi moral pri osemnajstih. Kaj bo ta otrok počel, ko bo imel osemnajst let, kakšne dražljaje bo potreboval, da bo stabilen v življenju? Hodil bo po robu med življenjem in smrtjo, da bo imel dovolj močne dražljaje za moč shajanja s seboj.«

Nevarnosti zasvojenosti s sodobnimi tehnologijami
Nevarnosti zasvojenosti s sodobnimi tehnologijami © ARO

Slovenija, Radijski utrip, Sociala
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...