Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Pogovor o (foto: ARO)
Pogovor o

Pogovor o: Ali šola še opozarja na vrednote? Kako pomembne so ocene?

Slovenija | 31.08.2017, 14:10

V "Pogovoru o" smo se tokrat ustavili ob začetku novega šolskega leta. Zanimalo nas je, ali naš izobraževalni sistem še vzgaja za vrednote ali zgolj za ocene in tudi na katerih področjih bi morali storiti več. Z nami so bili nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje in predsednica strokovnega sveta SDS za to področje Mojca Škrinjar, profesor na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad Anton Kokalj ter članica društva Katoliških pedagogov Slovenije Helena Kregar.

Učitelj ima v vzgojno-izobraževalnem sistemu zelo pomembno vlogo, čeprav se mu ta danes priznava nekoliko drugače, je uvodoma dejala Kregarjeva in spomnila: "Učitelj mora biti trdna osebnost, če želi zvoziti vse pritiske od zgoraj, spodaj, s strani staršev, otrok, izpolniti vsa pričakovanja. Zato je osebnostna rast učitelja, njegova duhovna ukoreninjenost izredno pomembna." Po besedah članice društva katoliških pedagogov izobraževalni sistem sistemsko ne skrbi za ti dve področji. "Zato se nam zdi potrebno, da poskrbimo za tiste učitelje, ki to sami iščejo. Društvo katoliških pedagogov skrbi s svojimi izobraževalnimi, duhovnimi vsebinami, da je ta podpora učitelju na razpolago."

Na področju vzgoje za vrednote kot neki življenjski orientaciji ali svetovnonazorski opredelitvi naš sistem ostaja tako sterilen, kot je bil v preteklosti, pa je dejal Kokalj. "Opažamo lahko, da spušča skozi zadnja vrata v samo sfero izobraževanja sem in tja na prikriti način določene druge vrednote, ki so očitno zelo dobro kapitalsko podprte tudi iz tujine. Sicer pa se mi zdi, da je sistem izjemno storilnostno in preveč teoretično naravnan." Opozoril je, da se daje prevelik pomen ocenam. "Prevelik pri določanju pogojev za nadaljnje šolanje oziroma za prihodnje kariere ljudi. Če vzamemo primer študija medicine kjer, če nisi briljantno odličen dijak enostavno medicine ne moreš študirati, čeprav bi bil lahko z nekoliko slabšim uspehom odličen zdravnik." Podobno ocenjuje tudi nekdanja država sekretarka Škrinjarjeva: "Samo zelo dobre ocene na maturi ne morejo biti pogoj, da bo nekdo zelo dober učitelj ali zdravnik ali pa sodnik. Če omenim samo te poklice, so izjemno pomembne človeške kvalitete in motiviranost za ta poklic."

Škrinjarjeva je spomnila tudi na zakone, ki jih je v vladno proceduro vložila zadnja vlada Janeza Janše, a jih je vlada Alenke Bratušek takoj po prevzemu oblasti vrgla v koš. "Uspelo nam je urediti šolski koledar, ki ne dovoljuje več, da bi se majhne otroke zbujalo že ob peti uri zjutraj tako, da se sedaj šola začenja šele ob 7.30 in ne prej. Prvi september je tudi petek, če je treba, se tudi takrat začne šola. Šola potrebuje svoje spoštovanje."

Prisluhnite posnetku pogovora.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...