Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Rupel, Podobnik in Horvat o odgovornosti slovenske politike pri arbitraži

Slovenija | 06.07.2017, 11:01

V "Pogovoru o" smo v ospredje postavili razsodbo arbitražnega sodišča. Svoje poglede so predstavili nekdanji minister za zunanje zadeve dr. Dimitrij Rupel, direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik in predsednik odbora za zunanje zadeve državnega zbora Jožef Horvat, tudi poslanec NSi. Strinjali so se, da odločitev arbitražnega sodišča za Slovenijo ni dobra.

Rupel je uvodoma kritično ocenil vznesenost slovenskih politikov ob četrtkovi razsodbi. Izid je slabši kot sem ga pričakoval, je dejal Rupel in dodal, da je vsakršna evforija preuranjena in morda zaradi tega napačna. Kot razlog je navedel tudi različne interpretacije razsodbe, kar vnaša še dodatno zmedo. "To kar sem jaz pričakoval, da bo meja med slovenskim in mednarodnim morjem, bo sedaj meja med slovenskim in hrvaškim morjem. Ves čas sem trdil, tudi v kampanji za referendum, da je beseda stik napačna in da je treba postaviti besedo meja."

Vsa slovenska politik le ni vesela nad odločitvijo, pa je dejal Horvat, ki kljub temu dodaja, da je odločitev arbitražnega sodišča zavezujoča. Poudaril je še, da so stranke vladajoče koalicije v času referenduma o arbitraži zavajale volivce, ko so kazale, kaj bo Slovenija dobila po razsodbi. "Jasno se je govorilo, takratna vlada Boruta Pahorja je risala, kako se bodo slovenske vode fizično stikale z mednarodnimi vodami," je dejal in dodal, da tem obljubam niso verjeli, zato so skupaj s strankami slovenske pomladi pozivali ljudi naj na referendumu glasujejo proti arbitražnemu sporazumu. "Zadeva bi najbrž šla sedaj v boljšo smer, če bi takratna referendumu zakon o ratifikaciji padel," poudarja Horvat, ki je spomnil še, da sta za inmplementacijo rtazsodbe potrebna dva.

Da gre za odločitev, ki je obžalovanja vredna je v nadaljevanju dejal Podobnik in dodaja, da se je pri razsodbi popolnoma pozabilo na voljo ljudi, predvsem tistih, ki živijo ob meji. "Ni pravilno, da bi danes razmišljali, kako bomo post festum to popravljali, še manj nepravilno je, da bi razmišljali, kako bomo dajali denar, da se bodo ljudje izselili. Veste kaj to pomeni? Jaz verjame, da se dr. Cerar ne zaveda, da v tem primeru aktivno sodeluje pri etničnem čiščenju."

Podobnik, ki si že vrsto let prizadeva za ureditev mejnega vprašanja pa je na vprašanje odgovornosti dejal, da bi bilo potrebno s prstom najprej pokazati zunanjega ministra Karla Erjavca, slovensko agentko Simono Drenik, Rupel da dodal še, da tudi na nekdanjega predsednika države Danila Türka, ki je predlagal slovenskega arbitra Jerneja Sekolca. "Jaz nje (Drenikove) ne krivim toliko kot krivim Sekolca. On se je pogovarjal z njo zaradi tega, ker ni vedel, kaj naj naredi. Ker ni vedel, zakaj gre. Pazite, to da je ta slovenska politika v nekem kritičnem trenutku izbrala za svoje predstavnike same "levoroke" oz. tistem ki imajo dve levi roki, je nekaj nepojmljivega," je dejal Rupel.

"Ni razlogov, da smo jezni na Hrvate. To stanje smo si zakuhali sami. Tako kot smo pristopali, do tja smo pripeljali," pa je ob sklepu oddaje poudaril Podobnik.

Prisluhnite pogovoru o.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...