So arbitri v odločitvi o meji med Slovenijo in Hrvaško slednji ponudili izhod v sili?
Slovenija | 05.07.2017, 18:04
Geopolitični analitik Laris Gaiser je ob prebiranju arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško ob sklepu poglavja o dokončnih določbah naletel na stavek, ki bi lahko pomenil rešilno bilko za našo južno sosedo pri vztrajanju, da je ne bo spoštovala. Kot piše v angleški različici, je arbitražna razsodba zavezujoča za obe strani, a le v primeru, če oziroma dokler se strani ne dogovorita drugače.
Gaiser je za naš radio pojasnil, da v mednarodnem sistemu vselej velja, da nad državami ni nič, kar pomeni, da se več držav vedno lahko dogovori o kateremkoli vprašanju. A takšen stavek po njegovem ne sodi v arbitražno razsodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško. "En sam stavek uničuje celotno arbitražno razsodbo." Kot je dodal, ta v tem trenutku daje možnost Hrvaški za pogajanja o drugačnem izhodu iz krize. "To pomeni, da smo mi izgubili veliko let, veliko denarja in tudi mednarodno kredibilnosti."
Gaiser je preveril več arbitražnih razsodb po svetu in nikjer ni zasledil takšnega stavka. "Za ta stavek in za celotno situacijo, ki je nastala, bi morala odgovarjati naša vlada in zunanji minister Karl Erjavec." Kot je namreč spomnil Gaiser, smo o arbitražnem sporazumu, ki je določal, da je arbitražna razsodba zavezujoča za obe strani, volivci v Sloveniji glasovali na referendumu. Takrat ni nihče opozoril, da to ne drži povsem. "Niso nam povedali resnice. Resnica je, da arbitražna razsodba na koncu še naprej dopušča odprta vrata za pogajanja. Tega nismo vedeli. Na referendumu so nas zavedli, za arbitražni sporazum smo odgovarjali, a ne moremo odgovarjati za vedno." Tudi zato Gaiser in Slovensko panevropsko gibanje, ki mu predseduje, zahtevata razgrnitev vseh dokumentov, uporabljenih v arbitražnem postopku.