Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Radio Ognjišče (foto: ARO)
Radio Ognjišče

Grošelj ne pričakuje novega migrantskega toka čez Slovenijo

| 05.07.2017, 10:40

Potem, ko je avstrijski obrambni minister Hans Peter Doskozil napovedal skorajšnjo uvedbo nadzora na meji z Italijo, so se težnje po vzpostavitvi mejnega nadzora pojavile tudi na slovensko-italijanski meji. Naši zahodni sosedi so že pozvali k evropski solidarnosti, zato ji je pomoč ponudila Evropska komisija. Za komentar smo vprašali obramboslovca dr. Klemena Grošlja, ki sicer ne pričakuje, da bi se okrepila migrantska pot iz Italije preko Avstrije.

Za sodelovanje pri nadzoru meje je v Avstriji v pripravljenosti 750 vojakov, 450 naj bi jih poslali s Tirolske, ostale z avstrijske Koroške. Če bo treba, naj bi bili v celoti operativno sposobni v treh dneh. Avstrijsko obrambno ministrstvo je ob koncu tedna na Tirolsko že poslalo težko vojaško opremo, med njimi štiri oklepna vozila za zaprtje cest na območju mejnega prehoda na gorskem prelazu Brenner. Kaj naj bi ti ukrepi pomenili za reševanje begunskega vprašanja, smo vprašali obramboslovca Grošlja: "Pomeni predvsem to, da se bo begunski tok, če že teče preko Avstrije, kar sam nekoliko dvomim, saj večina teh migrantov običajno potuje preko Francije proti osrednjemu delu Evrope, lahko lahko okrepil v smeri Francije."

Medtem je poslanska skupina SDS v parlamentarni postopek vložila predlog priporočila v zvezi z migrantsko krizo in vzpostavitvijo nadzora na meji z Italijo. Državni zbor naj priporoči vladi, da pripravi vse potrebno za vzpostavitev nadzora na meji z Italijo in okrepi aktivnosti za preprečitev velikega povečanja prihoda ilegalnih migrantov, predlagajo v SDS. "Mislim, da Slovenija v tem trenutku ni ključna tranzitna država," je dejal Grošelj.

Oglasila se je tudi Evropska komisija. Med ukrepi, ki jih je zaradi povečanega števila migrantov v Italijo predlagajo, je povečanje zmogljivosti libijskih organov s projektom, vrednim 46 milijonov evrov, ki ga je pripravila skupaj z Italijo. Prav tako bo komisija podprla vzpostavitev popolnoma operativnega centra za usklajevanje reševanja na morju v Libiji. "Poziv italijanske vlade k evropski solidarnosti je povsem upravičen. Italija je pokazala veliko stopnjo solidarnosti z begunci, saj gre za dogodek, ki je v zadnjih nekaj letih brez primere v evropski zgodovini, Italija si močno prizadeva za izboljšanje položaja," je poudaril evropski komisar Frans Timmermans.

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...