FOTO: S povabilom k molitvi, nepreklinjanju in obiskovanju nedeljskih svetih maš smo sklenili romanje po Alpski poti
| 29.05.2017, 06:52
S povabilom k molitvi, nepreklinjanju in obiskovanju nedeljskih svetih maš, glavnega urednika Radia Ognjišče msgr. Francija Trstenjaka smo v svetišču Santuario di Oropa sklenili romanje po Alpski romarski poti s Turistično agencijo Aritours. Če je Trstenjak romanjem dodal duhovno noto je Tadej Jakopič podrobno in zelo izčrpno poročal o ljudeh in dogodkih. Več o romanju 5. junija 2017 ob 20. uri v oddaji PRO.
Naš prvi alpski romarski cilj je bila bližnja opatija Sacra di San Michele, monumentalni kompleks, znamenit po spektakularni legi na vrhu hriba nad vhodom v dolino Susa, od koder je prečudovit razgled. Spada med najznamenitejše opatije v severni Italiji ter večje komplekse romanske arhitekture v Evropi. Začetki opatije segajo v 10. stol. in ležijo na še starejših temeljih iz dobe Langobardov, večina stavbnega kompleksa pa je nastala do 13. stol. Po ogledih in maši, ki je bila še posebej slovesna saj smo objahali Gospodov Vnebohod smo pot nadaljvali v Francijo, v osrčje Dauphinskih Alp. Preko slikovitega prelaza Col de Montgenevre smo prispeli v Briancon, najvišje ležeče mesto v Evropi (1320m), ki ga krasi starodavno obzidje.
26. maja smo si naprej ogledai mesto nato pa nadaljevanji vožnjo po slikoviti pokrajini v Gap, privlačno turistično alpsko mestece. Po postanku smo se po gorski panoramski cesti povzepli v La Saltte, enega najpomembnejših Marijinih romarskih krajev v Evropi, ki ga letno obišče več sto tisoč romarjev iz vseh evropskih dežel. Majhna vasica v srcu francoskih Alp je bila izbrana za kraj, kjer se je Marija leta 1846, podobno kot v Lurdu in Fatimi, prikazala majhnima pastirčkoma. Tudi njeno poročilo ljudem je podobno: »Spreobrnite se, molite, pokorite se, …« Zvečer smo, tako kot je navada v Lurdu, tudi mi molili in peli Mariji v čast ter se udeležili procesije. Posebnost večera je bila, da so križ in sveči nosili slovenski romarji tako, da je bila povezanost z Marijo gotovo še večja.
27. maja smo se naprej ustavili v kraju v Vorion, kjer smo obiskali slavno destilarno in največjo klet likerjev. Chartreuse je francoski liker, ki je poimenovan po kartuzijanih iz bližnjega samostana Grande Chartreuse. Menihi ga od leta 1737 izdelujejo po skrivnem receptu iz 130 zelišč in cvetlic. Naša pot je nato šla pod vznožje Savojskih alp do kraja Annecy, kjer smo občudovali vedno živahno srednjeveško jedro nad katerim se dviga trdnjava iz 16. stol. Mesto slovi tudi kot romarski kraj, kjer sta delovala sv. Frančišek Saleški, zavetnik katoliškega tiska, in sv. Ivana Šantalska, katerih grob se nahaja v baziliki Marijinega obiskanja.
Zadnji dan romanja smo se podali v osrčje pogorja Alpe di Hera, kjer na višini 1200 metrov leži skrita med alpskimi vršaci Oropa, ena najstarejših Marijinih božjih poti v Evropi. Ogledali smo si ogromen romarski kompleks, ki ga letno obišče skoraj milijon romarjev iz vseh koncev Evrope. Izročilo pravi, da je Marijin kip prinesel iz Svete dežele škof sv. Evzebij in tukaj ustanovil puščavniško skupnost. V 13. stol. so zgradili prvo majhno cerkev, ko je le ta zaradi vedno večjega števila romarjev postala premajhna, so leta 1600 zgradili novo triladijsko, vanjo pa so pod mogočno kupolo postavili Evzebijevo kapelo s čudodelnim kipom »črne oropske Matere božje«. Sveti maši je sledilo prijetno druženje.
Več o potovanju pa 5. junija 2017 ob 20. uri v oddaji PRO.