Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Bo število kibernetskih napadov v prihodnje naraslo?

Slovenija | 16.05.2017, 16:39 Andrej Šinko

Po kibernetskem napadu pretekli konec tedna se je okuženost omejila, računalniški strokovnjaki pa nadaljujejo s pridobivanjem nadzora. Medtem so vse glasnejša ugibanja, kdo naj bi stal za napadom. Na eni strani se omenja, da je ameriška agencija NSA poznala ranljivost sistema, na drugi pa so nekateri za napad obtožili severnokorejske hekerje.

Direktor podjetja Viris in strokovnjak za kibernetsko varnost Milan Gabor poudarja, da je pri takšnih napadih zelo težko ugotoviti krivca, vendar ker je bila v ospredju zahteva za plačilo bi lahko za napadom stala kriminalna združba. Pojasnil je, da je že pred zadnjim napadom škodljivo kodo poznala Ameriška agencija za nacionalno varnost, objava tega na WikiLeaksu pa je pokazala, da je dostop nepridipravov do takšnih informacij problematičen.

Ker je internet brezmejen, je poleg odkrivanja krivcev težavno tudi njihovo preganjanje. Etični heker Gabor pravi, da bo za to v prihodnje potrebno sprejeti dodatne ukrepe. Hkrati opozarja na človeški faktor, saj v večini napadov prav ljudje omogočijo širjenje virusa. »Premalo se vlaga v osveščanje uporabnikov, kaj lahko in kaj ne, kaj je dopustno in kaj ni. Večina jih sploh ni seznanjena, kako enostavno je danes od njih zbrati podatke in jih potem tudi napasti.«

Gabor pravi, da predvsem zadnje dogajanje kaže na to, kakšno škodo lahko napadi povzročijo gospodarstvu in tudi zdravstvu. Vedno več naprav, ki se povezujejo v omrežje, pa po besedah sogovornika povečuje tudi območje možnih napadov. Gabor še pravi, da se tako državne institucije kot podjetja vedno bolj zavedajo pomena internetne varnosti, ki pa jo je potrebno vseskozi vzdrževati.

Slovenija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...