Bo število kibernetskih napadov v prihodnje naraslo?
Slovenija | 16.05.2017, 16:39 Andrej Šinko
Po kibernetskem napadu pretekli konec tedna se je okuženost omejila, računalniški strokovnjaki pa nadaljujejo s pridobivanjem nadzora. Medtem so vse glasnejša ugibanja, kdo naj bi stal za napadom. Na eni strani se omenja, da je ameriška agencija NSA poznala ranljivost sistema, na drugi pa so nekateri za napad obtožili severnokorejske hekerje.
Direktor podjetja Viris in strokovnjak za kibernetsko varnost Milan Gabor poudarja, da je pri takšnih napadih zelo težko ugotoviti krivca, vendar ker je bila v ospredju zahteva za plačilo bi lahko za napadom stala kriminalna združba. Pojasnil je, da je že pred zadnjim napadom škodljivo kodo poznala Ameriška agencija za nacionalno varnost, objava tega na WikiLeaksu pa je pokazala, da je dostop nepridipravov do takšnih informacij problematičen.
Ker je internet brezmejen, je poleg odkrivanja krivcev težavno tudi njihovo preganjanje. Etični heker Gabor pravi, da bo za to v prihodnje potrebno sprejeti dodatne ukrepe. Hkrati opozarja na človeški faktor, saj v večini napadov prav ljudje omogočijo širjenje virusa. »Premalo se vlaga v osveščanje uporabnikov, kaj lahko in kaj ne, kaj je dopustno in kaj ni. Večina jih sploh ni seznanjena, kako enostavno je danes od njih zbrati podatke in jih potem tudi napasti.«
Gabor pravi, da predvsem zadnje dogajanje kaže na to, kakšno škodo lahko napadi povzročijo gospodarstvu in tudi zdravstvu. Vedno več naprav, ki se povezujejo v omrežje, pa po besedah sogovornika povečuje tudi območje možnih napadov. Gabor še pravi, da se tako državne institucije kot podjetja vedno bolj zavedajo pomena internetne varnosti, ki pa jo je potrebno vseskozi vzdrževati.