Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

VIDEO: Papež v Fatimi med svetnika uvrstil Frančiška in Jacinto

Cerkev po svetu | 13.05.2017, 13:16 Tone Gorjup

Papež Frančišek je ob 100. obletnici začetka prikazovanj v Fatimi dva izmed vidcev, Frančiška in Jacinto uvrstil med svetnike. Na ta milostni kraj je prišel, ker mu je tako narekovalo srce, da bi se poklonil Fatimski Mariji, ji izročil vse človeštvo in jo prosil za mir v svetu. V pridigi je spregovoril o Marijinem plašču svetlobe, s katerim nas Nebeška Mati pokriva kjerkoli na svetu se zatečemo pod njeno zaščito.

V Fatimi na Portugalskem se je 13. maja 1917 trem pastirčkom Jacinti, Frančišku in Luciji prikazala Marija; sledilo je še pet prikazanj vsakega 13. v mesecu, vse do oktobra. Marija je po pastirčkih vse verne povabila k vztrajni molitvi, k notranjemu spreobrnjenju ter k zadoščevanju za lastne grehe in grehe sveta. Stoletnica prvega prikazanja je bila glavni razlog za obisk papeža Frančiška na tem svetem kraju. Prišel je že včeraj popoldne, se v tihi molitvi ustavil v kapelici prikazovanj, blagoslovil sveče, nagovoril romarje in z njimi zmolil rožni venec. Prenočil je v Hiši naše Gospe ’d Carmo’. Pred odhodom od tam je gostiteljem podaril kopijo dragocene reliefne podobe »zadnje večerje« na srebrni plošči iz 17. st. Ko je prispel na trg pred fatimsko baziliko, ga je tam čakala milijonska množica portugalskih vernikov in romarjev iz številnih dežel sveta, tudi iz Slovenije.

Slovesna sveta maša se je začela s prošnjo krajevnega škofa papežu Frančišku, naj fatimska vidca Frančiška in Jacinto, ki sta bila leta 2000 razglašena za blažena, uvrsti med svetnike. Po litanijah vseh svetnikov je papež Frančišek v krajšem obrednem besedilu med med drugim dejal: »S pooblastilom našega Gospoda Jezusa Kristusa, apostolov Petra in Pavla in s svojo avtoriteto po tehtnem premisleku in po večkratni prošnji za božjo pomoč in prošnjah številnih bratov v škofovski službi, razglašam in določam blažena Frančiška in Jacinto za svetnika in ju uvrščam v seznam svetnikov, da bi ju lahko vsa Cerkev pobožno častila med svetniki.« Sledila je počastitev relikvij obeh novih svetnikov. Zatem se je sveta maša nadaljevala z besednim bogoslužjem. Po evangeliju je papež Frančišek dejal:

(Imamo Mater)

»Na nebu se je prikazala … žena, ogrnjena s soncem,« je papež začel homilijo z besedami iz svetopisemske knjigi Razodetje (glej Raz 12,1). Bila je tik pred tem, da rodi otroka. V evangeliju pa smo slišali Jezusa, ki pravi učencu: »Glej, tvoja mati« (Jn 19,26-27). »Imamo Mater,« je dejal papež Frančišek. Trije fatimski vidci so jo tistega blagoslovljenega dne, 13. maja, pred stotimi leti, na poti domov opisovali kot »zelo lepa Gospa«. Hijacinta zvečer ni zdržala in je skrivnost povedala mami: »Danes sem videla Marijo.« Videli so nebeško Mater. Smeri njihovih oči so sledile oči mnogih, a ti niso videli ničesar. »Mati Devica ni prišla sem, da bi jo videli. Za to bomo imeli vso večnost, seveda če bomo šli v nebesa,« je dodal papež.

(Marijin plašč svetlobe)

Ona pa, ki je napovedovala in nas svarila pred nevarnostjo pekla, v katerega lahko vodi življenje brez Boga in ki ga omadežuje v njegovih stvaritvah, je prišla, da bi nas spomnila na Božjo svetlobo, ki biva v nas in nas prekriva, kajti, kot smo poslušali v prvem berilu, njen otrok je bil odnesen k Bogu (glej Raz 12,5). Po Lucijinih besedah so se trije izbrani nahajali znotraj Božje svetlobe, ki je sijala iz Marije. Ovila jih je v plač svetlobe, ki ji ga je dal Gospod. »Kot verjamejo in čutijo mnogi romarji, če ne celo vsi, je Fatima predvsem ta plašč svetlobe, ki nas pokriva, tako tu kot kjerkoli na zemlji, kadar se zatečemo pod zaščito Device Marije, da bi jo prosili, kakor nas uči Salve Regina, pokaži nam Jezusa,« je dejal.

(Živimo iz upanja, ki se naslanja na Jezusa)

»Dragi romarji, imamo Mater,« je ponovil Frančišek. Oklenjeni nje kakor otroci živimo iz upanja, ki se naslanja na Jezusa, ker – kot smo poslušali v drugem berilu – »tisti, ki prejemajo obilje milosti in daru pravičnosti, bodo toliko bolj kraljevali v življenju po enem, Jezusu Kristusu« (Rim 5,17). Ko je Jezus šel v nebo, je s sabo k nebeškemu Očetu ponesel tudi človeškost – našo človeškost, ki jo je prevzel v telesu Matere Device; in nikoli se je ne bo odrekel. »Kakor sidro pričvrstimo svoje upanje v tisto človeškost, ki je nameščena v nebesih na Očetovi desnici (glej Ef 2,6). To upanje naj je vzvod življenja vsem nam! Upanje, ki nas vedno podpira, vse do zadnjega diha.«

(Frančišek in Hijacinta – zgleda v upanju)

Kot je nadaljeval papež, so se zbrali v Fatimi, da bi se zahvalili za brezštevilne blagoslove, ki jih je nebo podelilo v teh stotih letih, ki »so minila pod plaščem svetlobe«, ki ga je Marija razgrnila na vse konce zemlje, začela pa s Portugalsko, ki je bogata z upanjem. Kot zgleda sta pred nami sveti Frančišek in sveta Hijacinta, ki ju je Devica Marija popeljala v neizmerno morje Božje svetlobe, da bi ga častila. Od tukaj jima je prihajala moč, da sta premagala nasprotovanja in trpljenje. »Nebeška navzočnost je postala stalnica v njunem življenju, kakor se to jasno kaže v vztrajni molitvi za grešnike in v trajni želji, da bi ostala pri Jezusu, skritem v tabernaklju.«

(Nisem mogel ne priti sem)

Sestra Lucija je v svojih Spominih Hijacinti, ki je pravkar imela videnje, pripisala naslednje besede: »Ali ne vidiš veliko poti, mnogih steza in polj, polnih oseb, ki jočejo zaradi lakote in nimajo ničesar za jesti? In svetega očeta v cerkvi v molitvi pred Marijinim Brezmadežnim Srcem? In veliko ljudi, ki moli z njim?« Papež Frančišek je dejal: »Hvala, bratje in sestre, da ste me spremljali! Nisem mogel, da ne bi prišel sem in počastil Mater Devico ter ji izročil njene sinove in hčere. Pod njenim plaščem se ne bodo izgubili. Po njenih rokah bosta prišla upanje in mir, ki ju potrebujejo in ki ju jaz prosim za vse moje brate in sestre po krstu in po človeškosti, predvsem pa za bolnike in invalidne, za zapornike in brezposelne, za revne in zavržene. Dragi bratje, prosimo Boga z upanjem, da bi nas ljudje slišali; in obrnimo se na ljudi z gotovostjo, da nam pomaga Bog.«

(Biti upanje za druge)

On nas je namreč ustvaril kakor »upanje za druge«, upanje, ki je resnično in uresničljivo v skladu z življenjskim stanom vsakega. S prošnjo in zahtevo, da vsak izpolnjuje dolžnosti svojega stanu, nebo tukaj premakne dejansko splošno delovanje proti brezbrižnosti, ki nam zamrzuje srce in slabša našo kratkovidnost. »Ne želimo biti abortivno upanje! Življenje lahko preživi samo zahvaljujoč velikodušnosti nekega drugega življenja,« je poudaril papež. »Če pšenično zrno ne pade v zemljo in ne umre, ostane sámo; če pa umre, obrodi obilo sadu,« je dejal in tako tudi storil Gospod, ki je vedno pred nami. »Ko gremo skozi križ, je On že prej šel skozenj. Ne vzpenjamo se mi na križ, da bi našli Jezusa; On je bil tisti, ki se je ponižal in sestopil vse do križa, da bi našel nas in v nas premagal sence zla ter nas povedel proti svetlobi.«

(Motriti resnično obličje Jezusa Odrešenika)

»Pod Marijino zaščito bodimo v svetu jutranje straže, ki znajo motriti resnično obličje Jezusa Odrešenika, ki sije na veliko noč, ter znajo odkriti mladostno in lepo obličje Cerkve, ki žari, kadar je misijonarska, gostoljubna, svobodna, zvesta, revna v sredstvih in bogata v ljubezni,« je sklenil homilijo sveti oče.

Po obhajilu oziroma pred koncem svete maše je papež namenil nekaj časa še bolnim, ki so prišli v Fatimo na slovesnost kanonizacije. Po kratkem češenju je šel z Najsvetejšim med nje, jih blagoslovil in zatem nagovoril. Spomnil jih je, da je Jezus vedno korak pred nami, tudi v trpljenju. S svojim križem je vzel nase naše trpljenje. Ve, kaj je žalost, pozna bolečino. Zato nas razume, nas tolaži v trpljenju in nam daje moč, tako kot Frančišku in Jacinti in številnim drugim. Enako ravna z nami. Papež je bolnim še dejal, naj svojo bolezen sprejmejo kot dar in kakor fatimski pastirji recite Nebeški Materi, da se želite darovati Bogu z vsem srcem. Po maši je papež odšel na kosilo s portugalskimi škofi, sredi popoldneva pa se je opravil na letališče in od tam odpotoval nazaj v Vatikan. V skupini romarjev iz Slovenije, ki so se udeležili slovesnosti so še povedali, da je s soncem obsijano Fatimo med samo slovesnostjo, kmalu po odhodu papeža zalilo močno deževje.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...