Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Koptska cerkev v Kairu (foto: Wikimedia Commons)
Koptska cerkev v Kairu

Koptski patriarh napad v Kairu označil za napad na narod

Cerkev po svetu | 12.12.2016, 15:35 Petra Stopar

V Egiptu so pokopali 24 žrtev napada na kapelo ob glavni katedrali koptske pravoslavne skupnosti v Kairu. To je bil najhujši napad na to krščansko manjšino v Egiptu. Svoje sožalje je patriarhu koptske Cerkve Tawadrosu II. po telefonu izrazil papež Frančišek in mu zagotovil molitev za koptsko skupnost. Predsednik Fatah al Sisi pa je med pogrebom dejal, da je za napad, ki se je zgodil med mašo, kriv samomorilec.

Egipt je že dlje časa tarča terorističnih napadov. Pred tremi dnevi je bilo v Gizi ubitih šest policistov, za kar naj bi bili odgovorni pripadniki Muslimanske bratovščine. Na Sinaju skupine, povezane s skrajno Islamsko državo, prav tako napadajo in ubijajo policiste, pa tudi civilno prebivalstvo in krščanske vernike.

Predsednik al Sisi je med pogrebom, ki je sledil žalnim slovesnostim, dejal, da so v sklopu preiskave napada aretirali tri moške in žensko. Po njegovih informacijah je bil avtor napada 22-letni Mahmud Šafik Mohamed Mostafa, ki se je razstrelil s pasom z eksplozivom, tako ni šlo za bombo, za katero je bilo sprva rečeno, da je bila odložena v torbici na klopi. Večina od ubitih, ki jih je bilo po ugotovitvah ministrstva za zdravje 24, je bila žensk. Ranjenih je bilo 45 ljudi, 21 jih je še vedno v bolnišnici.

Koptski papež Tawadros II. je na pogrebu dejal, da je bil to napad na narod. Pozval je k enotnosti in dodal: »Vemo, da tisti, ki je to storil, ni del Egipta, njegove zgodovine ali civilizacije.« Žalne slovesnosti v cerkvi svetega Marka na vzhodu Kaira, v katero so položili tudi krste ubitih, so predvajali po televiziji, v živo pa so se je lahko iz varnostnih razlogov udeležili le sorodniki žrtev. Pred cerkvijo pa se je zbralo več sto žalovalcev.

Koptski kristjani, ki predstavljajo 10 odstotkov egiptovskega 90-milijonskega, večinsko muslimanskega prebivalstva, so bili že v preteklosti tarča džihadistov. Včerajšnji napad nanje je bil najhujši od napada na silvestrski večer pred šestimi leti na koptsko cerkev v Aleksandriji. Takrat je umrlo 23 vernikov.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...