V Ugandi zraslo drugo največje begunsko taborišče na svetu
Svet | 08.12.2016, 12:07 Petra Stopar
Mednarodna Karitas opozarja, da je begunsko taborišče Bidi Bidi na severu Ugande v petih mesecih postalo drugo največje na svetu, saj se je tja od začetka nasilnih konfliktov v Južnem Sudanu zateklo 220.000 beguncev. Bidi Bidi je v treh mesecih sprejel več prebežnikov kot Grčija od januarja do oktobra letos, največji problem pa je akutna podhranjenost, pravijo ugandski karitativni delavci.
Še julija je bila Bidi Bidi v Ugandi, deželi, kjer deluje tudi slovenski misijonar Danilo Lisjak, redko poseljena travnata pokrajina z nekaj družinskimi domačijami tu in tam. Danes je za Dadaabom v Keniji, ki gosti skoraj 300.000 beguncev, drugo največje taborišče. Vanj se je po zadnjih podatkih Caritas Internationalis zateklo 220.000 beguncev, pretežno iz nemirnega Južnega Sudana, njihovemu begu pa še ni videti konca.
»Južni Sudan je politična zmešnjava,« je povedal generalni tajnik ugandske Karitas msgr. Francis Ndamira. »Veliko je milic, ljudje se ne počutijo varni, ni hrane.« V prvi polovici novembra je v Ugando pribežalo več kot 44.000 Južnih Sudancev. Skupno je taborišče od julija zabeležilo 340.000 prihodov beguncev, kar je več kot Grčija v prvih desetih mesecih letošnjega leta. Trenutno jih je, kot rečeno, v Bidi Bidiju 220.000. Kot je povedal koordinator za begunce pri ugandski Karitas Godfrey Onentho, je med begunci veliko podhranjenih, še posebej veliko je »resne akutne podhranjenosti, ki je vidna predvsem med otroki v starosti do pet let«.
Odziv Karitas
Karitas Uganda je v sodelovanju s švicarsko vlado zbrala dovolj finančnih sredstev za oskrbo 20.000 ljudi za naslednjih nekaj tednov. V tem času je ugandska vlada prosila Karitas za pomoč 42.000 beguncem na enem od območij taborišča. Ta odziv je bil po besedah Ndamire »najučinkovitejši v mojih 22 letih dela na Karitas«. »Stvari se še nikoli niso tako hitro premikale. Tokrat smo bili res učinkoviti,« hiter odziv je bil tudi s strani partnerjev, je dejal.
Dostojanstvo in solidarnost
Pomoč Karitas v taborišču Bidi Bidi se je začela oktobra z obsežnim razdeljevanjem semen in orodij. V nekaj dneh so prostovoljci pomagali razdeliti 10.000 ročnih orodij in 10 ton zelenjavnih semen, da bodo begunci lahko gojili svojo zelenjavo. »Tla so rodovitna, a begunci nimajo kaj posaditi niti ne orodja za to,« še pravi Onentho. Zemlje, ki jo je vlada namenila beguncem, sicer še ne primanjkuje, a kljub temu nekateri nimajo strehe nad glavo ali pa se več družin skupaj gnete v majhnih šotorih. S pomanjkanjem vode in hrane se borijo vsakodnevno.
»Razdelitev semen in orodja je prvi korak v enoletnem programu pomoči, ki bo beguncem vrnil dostojanstvo in občutek, da se lahko zanesejo sami nase,« meni Ndamira. Karitas bo zagotovila tudi higienske vložke in mreže proti komarjem. 420 mladim beguncem pa bo omogočila brezplačne kmetijske tečaje na regionalnih tehničnih inštitutih. Sicer pa želi Karitas begunce pripraviti tudi na preselitev, ko se bodo razmere v njihovi domovini umirile.
Po podatkih Mednarodne Karitas je tretje največje begunsko taborišče na svetu Dollo Ado v Etiopiji, kjer živi 216.800 ljudi, četrto pa Kakuma v Keniji, ki nudi zatočišče 163.000 beguncem.
Vir: www.caritas.org