Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Spletna stran vatikanske Komisije za zaščito mladoletnih

Cerkev po svetu | 11.12.2016, 07:00 Marta Jerebič

Vatikan je postavil spletno stran, na kateri je mogoče najti informacije za preprečevanje spolnih zlorab s strani duhovnikov. Komisija za zaščito mladoletnih, ki jo je ustanovil papež Frančišek, vodi pa jo bostonski kardinal Sean O'Malley, jo je zaenkrat pripravila v angleškem jeziku. Kmalu bo sledila še španska različica, cilj pa je postaviti spletno stran tudi v francoskem, italijanskem, nemškem in portugalskem jeziku.

Spletni portal v glavnem predstavlja dejavnosti omenjene komisije, njeno znanje in vire o zaščiti otrok in obravnavanju žrtev spolnih zlorab. Voditeljica projektov pri komisiji, Emer McCarthy, je za ameriški portal Crux poudarila, da spletni portal ni PR vaja, ampak orodje, za katerega upa, da bo pomagalo ljudem.

Čeprav bi morale krajevne Cerkve svoje smernice na področju preprečevanja zlorab in zaščite otrok že do leta 2012 poslati v pregled Kongregaciji za nauk vere, mnoge škofije in škofovske konference, zlasti v razvitih državah, tega še niso naredile. Spletni portal med drugim prinaša tudi šablono za takšne smernice.

Komisija za zaščito mladoletnih je sicer v zadnjem letu večinoma delovala v majhnih delovnih skupinah, ki so se ukvarjale z različnimi vidiki zaščite mladoletnih. Glavnih področij je 6: skrb za žrtve in njihove družine, smernice za krajevne Cerkve, izobraževanje cerkvenih voditeljev in cerkvenih skupnosti, formacija duhovnikov, redovnikov in redovnic, teologija in duhovnost ter kanonske in civilne norme za zaščito mladoletnih.

Skupina za teologijo in duhovnost na primer pripravlja besedila in vire za dan molitve za žrtve spolnih zlorab, ki naj bi ga vse škofije pripravile enkrat letno. Vatikanska komisija je sicer papežu predlagala mednarodni dan molitve v ta namen, vendar so nekatere škofije že vzpostavile spravno bogoslužje, tako da datum določijo na krajevni ravni. Molitev je pomemben del procesa zdravljenja tako za žrtve kot za celotno verno občestvo, piše na spletni strani, ki dodaja, da je javna molitev pomemben način dvigovanja zavedanja v Cerkvi. Kot je McCarthyjeva povedala za Crux, je dan molitve komisiji predlagala ena od žrtev spolnih zlorab.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...