Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Družba še vedno preveč tolerantna do nasilja nad ženskami

Svet | 25.11.2016, 15:06 Andrej Šinko

Vsako leto 25. novembra obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Številne nevladne organizacije, ki delujejo na tem področju, pozivajo sodišča k ustreznemu delovanju. V Evropski uniji opozarjajo na nujnost odprave tovrstnega nasilja, Združeni narodi vlade pozivajo k večjim izdatkom v ta namen, prav tako pa so se začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami.

Strokovna vodja programa SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja Dalida Horvat pravi, da zadnja nacionalna raziskava na tem področju kaže, da je psihično nasilje doživela skoraj vsaka druga ženska v partnerski zvezi oziroma odnosih, fizično nasilje pa skoraj vsaka četrta ženska. Sogovornica sicer opozarja, da je »nasilja v partnerskih odnosih veliko več, kot je prijavljenega oziroma tistega, za katerega se na kakršenkoli način izve«.

Horvatova poudarja, da so ljudje še vedno preveč strpni do nasilja v družini, predvsem do tistega nad ženskami. »Gre za to, da je ta tema še vedno v veliki meri tabuizirana, kar pomeni, da ljudje mislijo, da ta problem spada med štiri stene in se zato tudi izogibajo temu, da bi prijavljali, medtem ko žrtve občutijo strah, sram, krivdo in raje to skrivajo, dokler ni prehudo. Takrat pa poiščejo pomoč,« pravi sogovornica in dodaja, da se zadnja leta sicer veča število žrtev in opazovalcev, ki nasilje prijavijo. Vsem žrtvam pa svetuje, da čim prej poiščejo pomoč oziroma se obrnejo na nekoga, ki mu zaupajo. »Če se morajo zaščititi, naj čim prej pokličejo policijo, lahko prijavijo na 113, lahko gredo na policijsko postajo, lahko prijavijo nasilje, ko je treba za intervencijo, pa tudi za nazaj. Nasilje lahko prijavijo tudi na Centru za socialno delo, tja pa gre prijava predvsem takrat, ko so v družini mladoletni otroci,« je pojasnila.

Žrtvam nasilja pomagajo tudi nevladne organizacije, pomoč je mogoče dobiti na SOS telefonu na brezplačni številki 080 11 55 vsak delavnik med 12. in 22. uro, in ob sobotah, nedeljah ter praznikih med 18. in 22. uro.

V teh dneh pristojni z nevladnimi organizacijami pripravljajo tudi številne akcije z namenom osveščanja o problemu nasilja nad ženskami. Slovenija se pridružuje globalni kampanji, ki poteka pod geslom Obarvajmo svet oranžno. Ta želi zbrati sredstva za odpravo omenjenega nasilja, poudarja pa tudi zaveze k uresničevanju Agende 2030 za trajnostni razvoj, ki med cilji opredeljuje izkoreninjenje vseh oblik nasilja nad ženskami in dekleti. Javni objekti bodo zaradi današnjega mednarodnega dneva zažareli v oranžni barvi.

Svet
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...