Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Rdeča sreda v Londonu v podporo preganjanim kristjanom

Svet | 24.11.2016, 15:52 Marjana Debevec

Različne skupine in verske skupnosti v Veliki Britaniji so po poročanju družine včeraj izrazile svojo solidarnost z vsemi ljudmi po svetu, ki zaradi vere trpijo preganjanje. Pobudo za akcijo, ki so jo poimenovali Rdeča sreda, je dala mednarodna katoliška človekoljubna organizacija Cerkev v stiski.

Sinoči sta bili v znak solidarnosti s preganjanimi kristjani z rdečo lučjo osvetljeni Westminstrska stolnica in opatija. Tudi druge simbolne zgradbe, kot denimo stolnica v Brentwoodu in sinagoga v St. John’s Woodu, so v znamenje solidarnosti in edinosti z vsemi iz verskih razlogov diskriminiranimi in preganjanimi ljudmi po svetu osvetljene rdeče.

Ob tem je po mestu vozil tudi značilni londonski rdeči avtobus z napisom »Borite se za vero in svobodo«. Med drugim se je na poti ustavljal pri islamskem središču Imam Khoei, stolnici sv. Pavla, sinagogi v St. John’s Woodu in Westminstrski opatiji.

»Rdeče srede« so se udeležili tudi dijaki in študentje iz različnih koncev Združenega kraljestva, tako da so se oblečeni v rdeča oblačila pridružili molitvam ali drugim dejavnostim, ki so jih pobudniki priredili v podporo ljudi, trpečih zaradi svojega verskega prepričanja.

Človekoljubna organizacija Cerkev v stiski je predstavnike različnih verskih skupnosti povabila, naj spregovorijo o vprašanju verske svobode, med njimi so bili patriarh sirske pravoslavne Cerkve Ignatius Aphrem II., generalna direktorica Centra za judovsko-krščanske odnose v Jeruzalemu dr. Sarah Bernstein in najvišji imam Islamskega izobraževalnega in kulturnega središča Al-Mustaf na Irskem šejk dr. Umar Al-Qadri Ameer. Podobno akcijo je Cerkev v stiski priredila že v Rimu in Riu de Janeiru.

Rdeča sreda časovno sovpada z mednarodno objavo poročila organizacije Cerkev v stiski o verski svobodi v svetu leta 2016, ki osvetljuje položaj v 196 državah z vidika spoštovanja verske svobode. Danes je poročilo v londonskem parlamentu predstavil lord David Alton iz Liverpoola.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...