Irak
Humanitarni delavci v Mosulu se pripravljajo na najhujše
Svet | 02.11.2016, 14:47 Andrej Šinko
Posebne enote iraških oblasti so včeraj prodrle v Mosul, ki je v rokah Islamske države. To jim je uspelo prvič po zavzetju mesta s strani omenjene skrajne skupine pred več kot dvema letoma. Sile so vstopile v jugovzhodni predel Mosula, pred tem pa so zavzele vas in televizijsko postajo na robu mesta. Iraške sile so se z Islamsko državo spopadle tudi danes.
Iraške varnostne sile so ofenzivo na drugo največje iraško mesto, ki je v rokah Islamske države od leta 2014, začele sredi oktobra. V njej sodeluje približno 30 tisoč iraških vojakov ob podpori 60-članske mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA.
Humanitarne delavce po zadnjih napadih skrbi množični odhod civilistov iz Mosula. Več tisoč ljudi je zaradi bojev okrog mesta moralo zapustiti domove. Številka pa bi se lahko v prihodnjih dneh še povečala. »Pripravljamo se na najslabše. Življenja 1,2 milijona civilistov so ogrožena, prihodnost celega Iraka je na tehtnici,« je sporočil direktor norveškega begunskega sveta v Iraku Wolfgang Gressmann. Ob tem je dodal: »Ljudje v in zunaj Mosula živijo v negotovosti, nočni mori skoraj dve in pol leti. Vsi smo odgovorni, da temu naredimo konec.«
Od začetka ofenzive je moralo domove zapustiti več kot 20.000 ljudi. Združeni narodi pa opozarjajo, da imajo poročila, da pripadniki skupine Islamska država tisoče civilistov zadržujejo v Mosulu za morebitno uporabo kot človeških ščitov. Na območju Mosula naj bi pripadniki Islamske države od 25. oktobra usmrtili približno 300 ljudi.