Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Na Antarktiki bo največje zaščiteno naravno območje na svetu

Svet | 28.10.2016, 16:06 Petra Stopar

Na mednarodni konferenci v Avstraliji je 24 držav in Evropska unija, ki so članice mednarodne Komisije za zaščito morskih živih virov na Antarktiki, dosegle dogovor o vzpostavitvi naravnega rezervata. Dogovor je bil dosežen po več letih pogajanj in potem, ko je Rusija umaknila dolgoletne zadržke. Ta je skušala ščititi interese svojih ribičev.

Po današnji odločitvi v avstralskem Hobartu bodo na območju Rossovega morja na Antarktiki, celini, ki obkroža Zemljin južni tečaj, vzpostavili največji naravni rezervat na svetu. Za to sta si prizadevali predvsem Nova Zelandija in ZDA. Zaščiteno območje bo veliko več kot 1,55 milijona kvadratnih kilometrov, kar je toliko kot Velika Britanija, Nemčija in Francija skupaj. Od tega bo dober milijon kvadratnih kilometrov morja območje brez ribolova; na ostalih območjih pa bo mogoč ribolov v znanstvene namene. Območje bo zaščiteno najmanj 35 let.

Dogovor držav je že naletel na pozitivne odzive. V Zavezništvu za antarktični ocean so ga ocenili za zgodovinskega in veliko zmago pri zaščiti antarktičnega morja. Da bo to največje zaščiteno pomorsko območje, je dejala njihova predstavnica Elsa Evers.

Rossovo morje je eden zadnjih prvinskih morskih ekosistemov na svetu. Tam so doma številni pingvini, tjulnji, številne vrste rib, pa tudi endemitska vrsta ubijalskega kita. Območje je tudi bogato s krilom, majhnimi raki, ki so hrana številnim morskim živalim, tudi največjim sesalcem, kot je sinji kit.

Okoljevarstveniki, ki opozarjajo, da je antarktično ledeno morje ključno za zagotavljanje zdravja v vseh svetovnih oceanih, si sicer prizadevajo za zaščito še večjih območij. Tako si želijo zaščititi tudi območje na vzhodu Antarktike, ki bi obsegalo milijon kvadratnih kilometrov in za kar se Avstralci zavzemajo skupaj s Francozi, ter še Weddellovo morje jugovzhodno od Južne Amerike, kar posebej podpirata Avstralija in Nemčija. To območje bi obsegalo okoli 2,8 milijona kvadratnih kilometrov.

Svet, Hrana in okolje
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...