Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Na Antarktiki bo največje zaščiteno naravno območje na svetu

Svet | 28.10.2016, 16:06 Petra Stopar

Na mednarodni konferenci v Avstraliji je 24 držav in Evropska unija, ki so članice mednarodne Komisije za zaščito morskih živih virov na Antarktiki, dosegle dogovor o vzpostavitvi naravnega rezervata. Dogovor je bil dosežen po več letih pogajanj in potem, ko je Rusija umaknila dolgoletne zadržke. Ta je skušala ščititi interese svojih ribičev.

Po današnji odločitvi v avstralskem Hobartu bodo na območju Rossovega morja na Antarktiki, celini, ki obkroža Zemljin južni tečaj, vzpostavili največji naravni rezervat na svetu. Za to sta si prizadevali predvsem Nova Zelandija in ZDA. Zaščiteno območje bo veliko več kot 1,55 milijona kvadratnih kilometrov, kar je toliko kot Velika Britanija, Nemčija in Francija skupaj. Od tega bo dober milijon kvadratnih kilometrov morja območje brez ribolova; na ostalih območjih pa bo mogoč ribolov v znanstvene namene. Območje bo zaščiteno najmanj 35 let.

Dogovor držav je že naletel na pozitivne odzive. V Zavezništvu za antarktični ocean so ga ocenili za zgodovinskega in veliko zmago pri zaščiti antarktičnega morja. Da bo to največje zaščiteno pomorsko območje, je dejala njihova predstavnica Elsa Evers.

Rossovo morje je eden zadnjih prvinskih morskih ekosistemov na svetu. Tam so doma številni pingvini, tjulnji, številne vrste rib, pa tudi endemitska vrsta ubijalskega kita. Območje je tudi bogato s krilom, majhnimi raki, ki so hrana številnim morskim živalim, tudi največjim sesalcem, kot je sinji kit.

Okoljevarstveniki, ki opozarjajo, da je antarktično ledeno morje ključno za zagotavljanje zdravja v vseh svetovnih oceanih, si sicer prizadevajo za zaščito še večjih območij. Tako si želijo zaščititi tudi območje na vzhodu Antarktike, ki bi obsegalo milijon kvadratnih kilometrov in za kar se Avstralci zavzemajo skupaj s Francozi, ter še Weddellovo morje jugovzhodno od Južne Amerike, kar posebej podpirata Avstralija in Nemčija. To območje bi obsegalo okoli 2,8 milijona kvadratnih kilometrov.

Svet, Hrana in okolje
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...