
Irak
Na ravnini Ninive po več kot dveh letih znova zadoneli cerkveni zvonovi
Svet | 29.10.2016, 09:30
Iraške sile in kurdske pešmerge so v ofenzivi na Mosul že osvobodile nekatera območja v okolici drugega največjega iraškega mesta. V nekaterih vasicah na ravnini, kjer leži mesto Ninive, so se v minulem tednu prvič po več kot dveh letih spet oglasili cerkveni zvonovi. Pred dnevi jih je obiskal kaldejski katoliški patriarh Louis Sako, ki je vernikom ter iraškim oblastem in mednarodni skupnosti tako sporočil, da se bodo kristjani vrnili na svojo zemljo. Še pred tem je v prestolnici kurdske avtonomne pokrajine v državi, Erbilu, sodeloval pri ekumenski molitvi, pri kateri je predlagal, da bi Cerkve in krščanske skupnosti v Iraku prihodnje leto obhajale leto miru.
Prebivalci krščanskih vasic na ravnini Ninive so morali svoje domove zapustiti poleti 2014. Odšli so v naglici, odnesli so le tisto, kar so imeli na sebi, saj so nadzor nad območjem prevzeli pripadniki Islamske države. Zatekli so se v Erbil, a želja po vrnitvi na svojo zemljo ostaja. Z nekaterimi se je srečal patriarh Sako, ki je v tem iraškem mestu med drugim nagovoril zbrane pri ekumenski molitvi za osvoboditev Mosula. V eni od Marijinih cerkva, ki jo je napolnila množica vernikov, se je zahvalil vojakom, ki sodelujejo v ofenzivi na drugo največje iraško mesto. Upa, da bo do osvoboditve Mosula prišlo čim prej in da bo človeški žrtev čim manj. Predlagal je, da bi bilo prihodnje leto v Iraku leto miru, v katerem bi Cerkve in krščanske skupnosti v državi spodbujale narodno spravo in enotnost. Tako bi negovale kulturo miru in sožitja ter se izognile nevarnosti nadaljnjih spopadov in delitev. Začetek vsega tega bi bila po besedah voditelja Kaldejske Katoliške Cerkve osvoboditev Mosula. Zato je po poročanju agencije Fides napovedal oblikovanje posebnega odbora, ki bi združil predstavnike politike, družbe, verstev in kulture. Ti bi v sodelovanju tako z iraško vlado kot predstavniki oblasti kurdske avtonomne pokrajine v državi oblikovali smernice za prihodnost območja, iztrganega iz rok džihadistov. Osvoboditev Mosula lahko pomeni priložnost za izgradnjo pravne države, ki bo sposobna zagotoviti enakost svojih prebivalcev pred zakonom ter v kateri ne bo diskriminacije zaradi etične in verske pripadnosti.
Patriarh Sako je v pogovoru za agencijo AsiaNews dvanajsturni obisk šestih vasic na ravnini Ninive zaradi opustošenja, ki so ga za seboj pustili skrajneži, označil za žalost in trpljenje, a hkrati za veliko upanje, saj obstaja velika želja znova obllikovati skupnosti, ki so tam živele tisoče let. Patriarh Sako se je v spremstvu pomožnega škofa Bagdada ter duhovnikov in vernikov ustavil v številnih cerkvah, kjer je molil za mir. Srečal se je z generali, ki so vodili akcije proti pripadnikom Islamske države. Vojska, ki jo sestavljajo tako iraške sile kot kurdske pešmerge, je namreč tudi obnovila križe na cerkvah, ki so jih uničili džihadisti. Pred vrnitvijo ljudi, ki so morali zbežati z območja, bo treba postoriti še marsikaj. Pred obnovo domov in polj bo treba zemljo očistiti min in ostalih eksplozivnih sredstev.
V Katoliški službi za pomoč medtem opozarjajo, da bo treba poskrbeti za notranje razseljene ljudi v Iraku, še posebej za tiste, ki se zdaj umikajo iz Mosula. "Ljudje običajno potrebujejo pomoč takoj na začetku. To ljudem nudimo tudi zdaj, vključno z zatočišči, vodo in sanitarijami, prav tako tudi gospodinjske in kuhinjske pripomočke ter odeje," je za Radio Vatikan pojasnil direktor omenjene človekoljubne organizacije za Irak. Pomoč po njegovih besedah potrebujejo tudi ostali deli države, med njimi Kirkuk, Amarah in Faludžo, saj prihajajo zimski meseci.