Papež o Jezusovem odpuščanju na križu
Cerkev po svetu | 28.09.2016, 12:17 Marta Jerebič
Papež Frančišek je sicer pri današnji katehezi spregovoril o Jezusovem odpuščanju na križu, ki se je že takoj pokazalo v odpuščanju desnemu razbojniku. Papež je ob tem poudaril, da Božje odrešenje lahko doseže vsakogar, tudi v najbolj bolečih in slabih situacijah. Zato je jubilej milostni čas usmiljenja za vse, dobre in slabe. Cerkev ni samo za dobre ali tiste, ki se imajo za dobre, ampak za vse, še posebej za slabe, saj je Cerkev usmiljenje, je dejal papež.
Papež je vsem, ki so priklenjeni na bolniško posteljo, zapornikom, ujetim v vojnah, dejal, naj se zazrejo v križ. "Bog je z vami in ostaja z vami na križu, vsem se daruje kot Odrešenik. On nas spremlja. Pustite, da moč Evangelija prodre v vaše srce in vas potolaži, vam da upanje in notranjo gotovost, da nihče ni izključen iz njegovega odpuščanja."
Papež je nato spregovoril o desnem razbojniku, ki se je naučil prositi odpuščanja in levega razbojnika vprašal, če se ne boji Boga. Sveti oče je pojasnil, da tu ni mišljen strah pred Bogom, ampak spoštovanje do Boga, zavedanje o njegovi vsemogočnosti in neskončni dobroti. To zaupljivo spoštovanje pomaga narediti prostor za Boga, da se lahko zaupamo njegovemu usmiljenju tudi v najbolj temnem trenutku. Evangeljska pripoved nam jasno pokaže tudi na to, kako desni razbojnik prizna svojo krivdo in po imenu pokliče Jezusa ter ga prosi, naj se spomni nanj. "Človekova potreba je, da ni pozabljen, da mu je Bog vedno blizu. Obsojenec na smrt tako postane vzor kristjana, ki se zaupa Jezusu."
Odrešenje torej doseže svoj vrh na križu, Jezusova obljuba desnemu razbojniku, da bo še danes z njim v raju, pokaže na dopolnitev njegovega poslanstva: odreševati grešnike. Papež je ob tem dejal, da tako, kot je desni razbojnik Jezusa poklical po imenu, tudi mi enako lahko storimo večkrat v dnevu in jo imamo za kratko molitev.