Verniki, zbrani na Trgu sv. Petra
Papež Frančišek svoj opoldanski nagovor posvetil Mariji
Papež in Sveti sedež | 15.08.2016, 16:02 s. Brigita Zelič
Na današnji praznik Marijinega vnebovzetja je papež Frančišek množici, zbrani na Trgu sv. Petra v Vatikanu in vsem, ki njegove nagovore spremljajo po medijih, spregovoril ne le o slavi najimenitnejše žene vseh časov, temveč tudi o današnjem položaju mnogih žensk. Pomislil je zlasti na tiste, ki trpijo zaradi nasilja, ki so sužnje objestnosti mogočnikov, na nečloveško delo mnogih deklic, na ženske, ki so prisiljene podvreči se izprijenosti moških. Sveti oče je zaželel, da bi se zanje čim začelo življenje miru, pravičnosti, ljubezni v pričakovanju dne, ko bodo začutile objem rok, ki ne ponižujejo, temveč jih bodo z nežnostjo dvignile in povedle po poti življenja, vse do nebes.
Opoldanski nagovor je papež Frančišek povezal z vsebino evangeljskega odlomka, ki govori o Marijinem srečanju s sorodnico Elizabeto in pravi, da je Marija k njej odhitela v judejsko pogorje. Tiste dni je Marija tekla v majhno mestece blizu Jeruzalema, »danes pa smo zazrti v njeno pot v nebeški Jeruzalem, da bi končno zazrla obličje Boga Očeta in znova videla obraz svojega Sina Jezusa. V svojem zemeljskem življenju je Marija pogosto prehodila gorata področja, vse do zadnje boleče etape na Kalvariji, ko je bila pridružena skrivnosti Kristusovega trpljenja. Danes pa jo gledamo ob njenem prihodu na Božjo goro, oblečeno v sonce, z luno pod njenimi nogami, z vencem dvanajstih zvezd okoli njene glave, ko prestopa prag nebeške domovine, kot pravi knjiga Razodetja.«
Sveti oče je v nadaljevanju spomnil, da je bila Marija prva, ki je verovala v Božjega Sina in je prva med nami, ki je bila z dušo in telesom vzeta v nebesa. Prva je sprejela in objela otroka Jezusa in je prva, ki jo Jezus objame in popelje v Očetovo Kraljestvo. Marijo, ponižno in preprosto dekle neke samotne vasi na obrobju rimskega cesarstva, je prav zato, ker je sprejela evangelij in po njem živela, zdaj Bog za vso večnost postavil ob Sinov prestol. »Bog tako mogočne meče s prestola in povišuje ponižne« (prim. Lk 1,52).
Papež Frančišek je poudaril, da Marijino vnebovzetje govori tudi o naši prihodnosti. Marija je namreč na poti pred vsemi, ki so s krstom svoje življenje povezali z Jezusovim, podobno kot je z Jezusom povezana ona. Praznik Marijinega vnebovzetja govori o »novih nebesih in novi zemlji« kjer je vstali Kristus zmagovalec nad smrtjo in je satan dokončno premagan. Zato Marijina hvalnica Magnifikat, postane pesem vsega človeštva.
Opoldanski nagovor je sveti oče sklenil s povabilom, naj se z zaupanjem obrnemo na Marijo, Kraljico nebes in jo prosimo, naj bdi nad našimi koraki, da bi tudi mi prežeti z nebeškim veseljem uzrli obličje njenega Sina.
Po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu je papež Frančišek Mariji, Kraljici miru, izročil stiske in bolečine nedolžnih žrtev nenehnih spopadov na mnogih koncih sveta. Posebej je spregovoril o prebivalcih severnega Kivu-ja v Demokratični republiki Kongo, ki so pred kratkim znova doživeli grozovite pokole.
Sveti oče je trajno pomanjkanje zanimanja svetovne javnosti za tako številne nedolžne žrtve označil za veliko sramoto.