Papež med opoldanskim nagovorom
Papež Frančišek: V sposobnosti poslušanja se nahaja temelj miru
Svet | 17.07.2016, 16:52
Papež Frančišek kljub poletju ohranja svoja srečanja z romarji na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Ti vsako nedeljo željno pričakujejo njegov opoldanski nagovor, molitev in blagoslov. Današnje besede je sveti oče globoko zajel iz evangeljskega odlomka 16. nedelje med letom, ki govori o Jezusovem obisku v Betaniji ter o različnem zadržanju Lazarjevih sester Marije in Marte do njega. Zbrane na trgu pred vatikansko baziliko je papež Frančišek posebej opozoril na velik pomen in vrednost poslušanja, ki ga je v medosebnih odnosih sredi vsakdanjega življenja vse manj. Zatrdil je celo, da se prav v sposobnosti poslušanja nahaja tudi temelj miru.
Potem ko je papež Frančišek priklical v spomin Lukov zapis Jezusovega obiska v Lazarjevi hiši in prikazan tako različen slog gostoljubja s strani Marije in Marte, je nadaljeval z razlago. Ob pogledu na Marto je ugotovil, da je bila zaradi prevzetosti od skrbi s postrežbo v nevarnosti, da pozabi na to, kar je najpomembnejše, in sicer na gosta, na Jezusa. Za sprejem gosta nista dovolj hrana in oskrba, temveč mu je treba predvsem posvetiti pozornost, treba mu je prisluhniti. S poslušanjem mu pokažemo, da ga sprejemamo kot osebo, človeka z njegovo zgodovino, s srcem polnim čustev, tako misli, da se lahko počuti res kot doma.
K nujnosti poslušanja se je sveti oče v svojem nagovoru večkrat vrnil. Poudaril je, kako zelo je pomembno, da Jezusu v resnici prisluhnemo. Iz konkretnega življenja je navedel primer, kako se zgodi, da se ustavimo pred razpelom, molimo in izgovarjamo molitve in po določenem času odhitimo dalje. Ne zaustavimo se v tišini, da bi tudi prisluhnili odgovoru …
Ob misli na prej opisani dogodek v Betaniji je papež Frančišek opozoril, da je bil tam Jezus ne le Učitelj, temveč tudi popotnik in gost. Jezusov odgovor Marti ima torej naslednji neposredni pomen: "Marta, Marta, zakaj se tako močno ukvarjaš z delom za gosta, da pri tem pozabiš celo na njegovo prisotnost? Kot da bi gost bil iz kamna! Za njegov sprejem niso potrebne mnogo reči. Nasprotno! Potrebna je ena sama stvar in to je poslušati ga, mu prisluhniti, izkazati mu sestrsko bližino, tako da začuti, da se nahaja v družini, in ne v nekem provizoričnem zavetišču."
Ob koncu opoldanskega nagovora je sveti oče povabil, naj si vsakdo v svojem srcu odgovori na vprašanje, ali si zares vzame čas za poslušanje, npr. sozakonca, otrok, ostarelih, in sklene, da se bo za poslušanje odslej bolj potrudil. S sposobnostjo poslušanja je papež Frančišek povezal celo vprašanje miru. Devici Mariji, Materi poslušanja in služenja, je nato še izrazil prošnjo, naj nas nauči pravega gostoljubja do naših bratov in sester.