Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec
Mladi sogovorniki v Dijaški oddaji (foto: Nataša Ličen)
Mladi sogovorniki v Dijaški oddaji

Bog nas vedno sprejme, ne glede na našo grešnost, bodimo tudi mi takšni, ne držimo zamer

Cerkev na Slovenskem | 24.03.2016, 17:50 Nataša Ličen

Dva velika pastoralna dogodka za mlade bosta zaznamovala letošnje leto. Festival Stična mladih, dogodek v Cerkvi na Slovenskem, ki je že po tradiciji umeščen na začetek novega šolskega leta. Na globalni ravni pa je to Svetovni dan mladih, ki bo letos poleti v Krakovu. Dogodka sta za slovensko mladino med seboj povezana in lahko rečemo tudi prepletena, vsaj za tistih več sto iz Slovenije, ki poromajo na srečanje. Obenem pa je versko srečanje s papežem in mladimi z vsega sveta vsake tri leta tudi velika priložnost, da mladi iz Slovenije z obiskom svetovnega lahko še globlje doživijo potem tudi nacionalni verski dogodek, Stično mladih, ki postaja nepogrešljiv in velik navdih mnogim mladim v Sloveniji.

Stična mladih je v teku, program se že sestavlja

V Dijaški oddaji smo gostili skupino mladih, ki so letos zadolženi za posamezna področja na Festivalu Stična mladih. Temelj vsake Stične je papeževa poslanica, pa tudi izpostavljena vsebina, ki je to leto usmiljenje. Usmiljenje ni samo to, da naredimo dobro delo. Naši sogovorniki so takole razmišljali: »Usmiljenje je kot brezpogojna ljubezen. Bog nas vedno sprejme, ne glede na našo grešnost, bodimo tudi mi takšni, ne držimo zamer. Ljubimo in odpuščajmo. Usmiljenje nam je dano. Ne smemo biti nepotrpežljivi, mnogi želijo dobiti drugo priložnost, lepo je, da jim jo damo. S tem smo prav tako usmiljeni.«

Koliko bosta Leto usmiljenja in papeževa poslanica vpeta v dogajanje na Stični mladih? Mladi so na to vprašanje odgovorili:

Ema Doplihar, v pripravljalni skupini letošnje Stične je odgovorna za zunanjo podobo: »V letošnji poslanici je veliko spodbud, da bi bili mi drug do drugega to, kar je do nas Bog. Najprej v ekipi za Stično mladih vsak sam dela na sebi, potem se delo prenese v skupino, in na podlagi tega se potem razdelimo po ekipah, kjer iščemo konkretne poti. Potem začnemo z ustvarjanjem, od plakatov, zunanje podobe, koreografije na odru, ponudbe delavnic in vsega ostalega.«

Jure Čehovin, član Stična benda: »Skušamo se tudi z izbiro pesmi, ki jih igramo na Stični mladih, navezovati na papeževo poslanico. Iskreno živimo to, kar pričujemo na odru. Če povem, da igram duhovno ritmično glasbo, mnogi ne vedo, kakšna je to. Ko pa omenim Stično, pa si že bolj predstavljajo. Sam ne ločim, ne delam črte med zvrstmi, glasba mi je všeč ali pa mi ni, ne glede na zvrst. Glasba boža ušesa in se sprostimo ob njej.« 

Ni vse samo na čustvih. Ljudje iščemo in mnogi tudi najdejo. Mladi veliko razumemo in ne potrebujemo samo navodil duhovnega življenja. Potrebujemo več zgledov.

Mladi sogovorniki v Dijaški oddaji
Mladi sogovorniki v Dijaški oddaji © Nataša Ličen
Emanuela Eduard, zadolžena za Dijaški program: »Naš namen ni, da bomo mi, ki sodelujemo na odru, v Stični izpadli carji ali legende, ampak je glavna stvar, ki jo želimo doseči, da pustimo Bogu, da skozi nas pride do src množice mladih, ki se udeležujejo dogodka, na zanimiv in njim zabaven način.«

Helena Nagode, iz ekipe za formacijo: »Dela za Stično mladih je veliko, zato imamo ustvarjalci več delovnih koncev tedna. Do sedaj smo se srečali na treh delovnih koncih tedna, kjer intenzivno delamo. Pri teh druženjih razmišljamo in se poglabljamo v besede papeža, in skušamo izluščiti glavne poudarke, kar želimo prenesti tudi ostalim mladim.« 

Filip Firbas, koordinator letošnje ekipe Stične mladih: »Papež vsake tri leta izda gesla, ob katerih spiše tudi poslanico mladim. V ozadju se že pripravljamo na program, ki bo aktualen letos jeseni, z geslom »Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli« Vsako leto je nov izziv, Stična mladih je kot rek, da vsako leto skušamo na novo prepevati Gospodu. Stična mladih je odraz duhovnosti našega časa in izražanja duhovnosti mladine, zato se vsako leto poglablja. Kako, pa je vidno od generacije do generacije, globina dogodka je odvisna od vsakega posameznika, kako razmišlja posameznik. V ozadju aktualne Stične mladih počasi vedno že nastaja tudi nova.«

Kaj pa misijon na radiu? Je radio pravi medij za to? Kako mladi, ki živijo svoj čas, gledajo na bogato duhovno vsebino, ki jo med občinstvo prenaša medij? »Radio Ognjišče vedno poslušam ob praznikih, ker je to dobra duhovna podpora in jo takrat želim živeti v vsakem trenutku prazničnega časa. Nekaj prejšnjih misijonov imam celo naloženih na svojem računalniku, ker so mi v globok osebni premislek ali pa so me zadeli na neki točki. Je pa res, da vsi pa pač niso takšni. Podpiram, da imate še naprej takšen projekt, misijon, ker nas spreminja in preko radijskih valov slišimo mnoge zanimive misli, ob katerih lahko preoblikujemo tudi svoje krščanstvo.«

 

 

Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...