Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Frančiška Novak (foto: Nataša Ličen)
Frančiška Novak

VIDEO: Velikonočni običaj pod Šmarno Goro

Slovenija | 22.03.2016, 12:59 Nataša Ličen

Na Slovenskem se ohranja kar nekaj običajev, povezanih s praznikom Kristusovega vstajenja. Eden od teh je tudi peka nekvašenih kruhkov, oblatov, ki jih na velikonočno soboto položimo v košarico velikonočnih jedi, ko jih nesemo k blagoslovu.

Blagoslovljen oblat je prva jed velikonočnega zajtrka, ki jo hišni gospodar razlomi in razdeli med družinske člane. Lomljenje oblat je običaj, povezan z globokim doživetjem v krogu družine in je vezan na blagoslov, ki ga prejmemo.

Ta običaj v Tacnu, v župniji Šmartno pod Šmarno Goro, ohranja 90-letna gospa Frančiška Novak, Miklavževa mama. Že vrsto let skrbi, da je običaj v župniji živ in da je oblat sestavni del velikonočnih jedi, ki jih župljani v košaricah prinesejo v cerkev k blagoslovu. Takole se spominja: »Nekoč je dejal nadškof Uran, da bi morala celotna družina na velikonočno jutro sesti za skupno mizo, si razdeliti blagoslovljen oblat, ga zaužiti in se ob tem prijeti za roke ter v sklenjenem krogu odpustiti drug drugemu vse, kar je bilo slabega.«

S peko oblatov so povezani tudi spomini na njeno mladost, ko je oblate pekla Mežnarjeva družina in jih pred veliko nočjo nosila po hišah. Po letu 1945 se je peka oblatov prenesla v Kramarjevo družino v Šmartnem, po letu 1969 pa v družino Miklavževih iz Tacna, ki še danes ohranja to tradicijo.

Oblati go. Frančiške Novak
Oblati go. Frančiške Novak © Urša Sešek

Gospa Frančiška s peko oblatov začne približno mesec dni pred veliko nočjo in nato vsak dan pod njenimi rokami s pomočjo posebnega pekača nastajajo oblati, ki so ploščate in okrogle oblike s štirimi odtisnjenimi krogi z duhovno simboliko na ploskvi.

Kot pravi Miklavževa mama so ti običaji del lepot našega življenja in prav je, da se ohranjajo. Oblati so znani tudi izven meja župnije Šmartno pod Šmarno Goro. Miklavževa Micka pripoveduje: »Teto so zaradi peke oblatov v prejšnjih časih celo naznanili in ji prepovedali to početje. Morala je plačati kazen ali pa bi jo zaprli. Pomagale so ji sosede, ki so zbrale denar in poravnale kazen, potem pa so jo pustili pri miru.«

Go. Frančiška z ravnokar spečenim oblatom
Go. Frančiška z ravnokar spečenim oblatom © Nataša Ličen

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...