Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Nataša Polajnar Frelih , direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem (foto: mks)
Nataša Polajnar Frelih , direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem

Vsa dediščina je prežeta z duhovnim

Cerkev na Slovenskem | 15.03.2016, 09:19 Nataša Ličen

Muzej krščanstva na Slovenskem je osrednja slovenska muzejska ustanova na področju zbiranja, preučevanja in razstavljanja premične sakralne kulturne dediščine. Muzej sledi prek 1700 let staremu verskemu izročilu na območju Slovenije. Krščanstvo je skozi stoletja ustvarilo izjemno materialno in duhovno zapuščino, ki znotraj muzejskih aktivnosti dobiva nove dimenzije.

Nataša Polajnar Frelih, direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem: »Pri obiskovalcih muzeja opažam, da starejša generacija ob ogledu muzealij pokaže veliko čustev, iz tega lahko povzamem, da starejši, pa če se tu omejim samo na predmete, čutijo veliko odgovornost do duhovne dediščine. Mlajši pa gotovo prav tako, vsaj tisti, ki so verni že od otroštva, ki spremljajo cerkveno leto in dogodke v njem. Zato, tudi če ni ves čas stoodstotno prisotna ta duhovna komponenta v naših življenjih, živi v vseh nas vsaj v majhnem deležu. Nenazadnje, vsi hrepenimo po miru, po sprejetju in upanju, zato verjamem v pozitiven odnos večine.«

Muzej predstavlja različne zbirke premične sakralne kulturne dediščine in prinaša historični pregled družbenih tokov, v katerih je imelo krščanstvo pomembno vlogo. Nataša Polajnar Frelih: "Lansko leto smo uspešno zaključili dvoletni raziskovalni evropski projekt o pomenu redovništva pri oblikovanju evropske kulturne identitete. Zaključki so bili seveda pozitivni, v samostanih so se porajale ideje, misli, tudi knjige, ki so narekovale razvoj kulturne identitete celotni Evropi. Dediči te kulture smo danes mi. Poleg verskega poslanstva so opravljali tudi izobraževalno nalogo, vemo, da so bile v samostanih, ponekod so še vedno, imenitne knjižnice."

Vse kar človek ustvarja, je prežeto z duhovnim

»Vsi ustvarjalci dediščine, od samoukov do umetnikov, ki delajo še danes, so imeli, ali imajo, močno prisotno duhovno komponento. Človeka ne morejo pustiti ravnodušnega, saj ob ustvarjanju razmišljajo o smislu in pomenu obstoja.«

Iz zbirke Muzeja krščanstva na Slovenskem
Iz zbirke Muzeja krščanstva na Slovenskem © mks
Desetletnica Muzeja krščanstva na Slovenskem

»To obletnico praznujemo kot državni muzej, ko je naše financiranje urejeno s strani Ministrstva za kulturo. Drugače pa naše korenine segajo 31 let nazaj. Drugače pa je bila prva razstava postavljena v Stični leta 1985, takrat še s strani patrov ob pomoči njihovih prijateljev, nemških donatorjev. Leta 1991 pa je bilo v muzeju zbranih že toliko predmetov, da je država prepoznala pomen tega muzeja. Ustanovljeno je bilo Društvo prijateljev slovenskega verskega muzeja. Leta 2006 pa je država v našem delu prepoznala nacionalni pomen in ustanovila državni muzej, z nalogo zbiranja, hranjenja, preučevanja in raziskovanja ter, da javnosti predstavljajo sakralno kulturno dediščino našega naroda. Temu poslanstvu tudi sledimo. V Muzeju krščanstva na Slovenskem imamo postavljeni stalni razstavi, o zgodovini krščanstva na slovenskem in o življenju za samostanskimi zidovi. Na leto pripravimo več občasnih razstav, tudi likovne, kjer predstavljamo slovenske umetnike s področja sakralnega. V letošnjem letu bomo dali poudarek na naše praznovanje, želimo pa izdati tudi publikacijo o pomenu naše muzealne dejavnosti, ki bogati celoten slovenski prostor. V zadnjem času pa se redno povezujemo in sodelujemo tudi s podobnimi muzeji v tujini. Naš muzej je po statusu nekoliko poseben, saj običajno delujejo kot škofijski muzeji, ob stolnicah, ki jih financirajo škofije. Mi pa smo kot državni muzej eden redkih.«

Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.