Radio Ognjišče
Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Marcel KrekMarcel Krek

Z akcijo Čista nula, čista vest nad alkohol v cestnem prometu

Slovenija

Zavod Varna pot danes in prihodnjo soboto v petih nočnih lokalih po Sloveniji pripravlja preventivno-izobraževalno akcijo Čista nula, čista vest. Z njo želi spodbuditi mlade, naj za volan sedejo trezni, saj vozniki pod vplivom alkohola še vedno povzročijo tretjino prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami.

Čeprav se v Sloveniji krepi spoznanje, da je alkohol resen družbeni problem, saj smo v samem evropskem vrhu po količini popitega alkohola na prebivalca, je odnos do njega še vedno pozitiven. "Alkohol je prisoten na vseh naših dogodkih, tako veselih kot žalostnih. Vedno najdemo razlog, da nazdravimo z alkoholom," opozarja Vesna Marinko iz Javne agencije za varnost prometa.

Razširjeno uživanje alkoholnih pijač se po njenih besedah v prvi vrsti odraža na cestah. "Alkohol je najpogosteje povezan s hitrostjo, nepravilno stranjo vožnje, nepravilnimi premiki. To so vzroki za prometne nesreče, ki so najpogostejše in imajo najhujše posledice," pojasnjuje Ivan Kapun z Generalne policijske uprave. V prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vinjeni vozniki, je lani umrlo 37 ljudi, v desetih primerih so bili povzročitelji še zelo mladi.

"Policisti smo lani in predlani preverili od 320.000 do 350.000 voznikov v Sloveniji. Ugotovili smo skoraj 11.000 takšnih, ki so vozili pod vplivom alkohola. Pridržali smo jih nekaj čez 300. Ker so zakonodajalci v preteklosti želeli biti socialni na tem področju, so določili nekatere izjeme, tako so se policisti v kar 4.500 primerih odločili odstopiti od pridržanja," Kapun omenja še nekaj zaskrbljujočih podatkov.

Podporniki akcije Čista nula, čista vest, med katero bodo moderatorji v določenih lokalih družbe povprašali, kdo namerava voziti domov in se bodo ti lahko preizkusili z alkotestom, se obračajo tudi na politike. Tiste, so jih policisti v zadnjem času zasačili pod vplivom alkohola, pozivajo, naj se za svoje ravnanje opravičijo in vabijo, naj se jim pridružijo pri omenjeni akciji.

Slovenija
Duhovnik lazarist Anton Lavrič (photo: Arhiv Radia Ognjišče) Duhovnik lazarist Anton Lavrič (photo: Arhiv Radia Ognjišče)

Umrl je duhovnik lazarist Anton Lavrič

V 95. letu življenja je k svojemu Odrešeniku odšel duhovnik lazarist Anton Lavrič, rojen v župniji Loški Potok, so sporočili iz Misijonske družbe lazaristov.

Letošnji dan varne rabe interneta je pozoren na potrošnike na spletu (photo: pixabay) Letošnji dan varne rabe interneta je pozoren na potrošnike na spletu (photo: pixabay)

Predobro, da bi bilo res

Ob današnjem dnevu varne rabe interneta, ki je letos osredotočen na potrošnike na spletu, v Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-Cert na prvem mestu izpostavljajo finančno škodo. ...

Avdio player - naslovnica