Sveti oče na Trgu svetega Petra.
Papež: Kaj pomeni prizadevati si?
Svet | 20.02.2016, 15:46
Papež Frančišek je imel dopoldne »drugo avdienco jubilejnega leta«. V svetem letu usmiljenja namreč eno soboto v mesecu poteka še dodatna avdienca, namenjena vernikom, ki ne bi mogli priti na sredino splošno avdienco v sredo. Papež je med tokratno katehezo razmišljal o prizadevanju ter povabil, da bi mogli v Jezusu, živem izrazu Očetovega usmiljenja, prepoznavati Božje prizadevanje za nas.
„Poklicani smo, da bi si prizadevali, da bi tistim, ki jih srečamo, podarili konkretno znamenje Božje bližine. Moje življenje, moja drža, način življenja mora biti prav konkretno znamenje dejstva, da nam je Bog blizu. In tako se odprejo vrata usmiljenja,“je povedal papež zbranim na Trgu svetega Petra in poudaril, da je Jubilej usmiljenja prava priložnost, da vstopimo v globino znotraj skrivnosti Božje dobrote in ljubezni.
Sveti oče je v drugi izredni avdienci v Letu usmiljenja razmišljal o tam, kaj pomeni, prizadevati si? “Kadar si za nekaj prizadevam, pomeni, da prevzamem odgovornost, nalogo do nekoga; pomeni tudi način, držo zvestobe in predanosti, posebne pozornosti, s katero nadaljujem to nalogo. Vsak dan smo poklicani, da si prizadevamo za stvari, ki jih delamo: v molitvi, pri delu, pri študiju, pa tudi pri športu, v dejavnostih v prostem času... Prizadevati si, skratka, pomeni vložiti svojo dobro voljo in svoje moči za to, da bi izboljšali življenje.“
Papež je ponazoril, kako si je tudi Bog prizadeval za nas. Njegovo prvo prizadevanje je bilo stvarjenje sveta, in kljub našim poskusom, da bi ga uničili – in teh je veliko, je dejal Frančišek – si On prizadeva, da bi ga ohranil živega.
„Vsi imamo pred Bogom kakšno krivdo. Vendar pa ne smemo izgubiti zaupanja: On se približa prav zato, da bi nas potolažil, da bi nam podaril usmiljenje, odpuščanje. To je prizadevanje Boga in zato je poslal Jezusa: da bi sem nam približal, vsem nam, in odprl vrata svoje ljubezni, svojega srca, svojega usmiljenja. In to je zelo lepo! Zelo lepo!«
Na Trgu sv. Petra je bilo navzočih tudi več kot 25 tisoč darovalcev krvi, ki so v Vatikan priromali pod okriljem Italijanske zveze krvodajalcev. Papež je v zaključnem pozdravu dejal, da je jubilejno leto usmiljenja priložnost za vsakogar, da ponovno odkrije pomen vere v vsakdanjem življenju.