Komentatorji kritično o migrantski politiki in potezah Cerarja
Slovenija | 20.01.2016, 22:08
V „Pogovor o“ na Radiu Ognjišče smo tokrat povabili komentatorje, ki so predstavili svoj vidik na zgodbo z dodatki za stalno pripravljenost dekanov in profesorjev, vladna kadrovanje v državna podjetja in soočenje z migrantsko krizo. Urednik tednika Reporter Silvester Šurla, urednik Nova24TV Uroš Urbanija, direktor Domovine Igor Vovk, redni kolumnist portala Časnik.si Lenart Rihar in podpredsednik Združenja novinarjev in publicistov Matevž Tomšič so se kritično odzvali na potezo predsednika vlade Mira Cera, ki zaradi izplačanih dodatkov ni sprejel odstopa ministra Dušana Mramorja, glede migranstke krize pa, da se jo preveč idealizira in da se naša vlada ne zaveda, kaj jo v resnici čaka.
Šurla: Če smo v prejšnjem mandatu mislili, da smo imeli najslabšo vlado Alenke Bratušek, samo se zmotili
Šurla je uvodoma dejal, da je pri premieru Cerarju ostalo zelo malo profesorske etičnosti in tiste etičnosti, ki jo je obljubljal v enomesečni kampanji pred volitvami. „Od Cerarja in njegovih silnih predvolilnih obljub o etiki in morali ter visokih načelih praktično ni ostalo ničesar. Moramo pa vedeti, da kdor pride na oblast samo s temi floskulami, je tudi najprej žrtev tega. To se je zgodilo že v preteklosti. Vemo, kaj se je zgodilo z Virantom in njegovo stranko, nekaj podobnega se ponavlja sedaj samo, da je ta zadeva, vsaj mislim, da še hujša. Če smo v prejšnjem mandatu mislili, da smo imeli najslabšo vlado Alenke Bratušek, samo se zmotili. Če smo mislili, da ni možno poglobiti dna, vidimo sedaj, da je to mogoče. Kljub vsem tem dogodkom katerim smo priča, po svoje so smešni, ampak to je nekakšna tragikomedija in raje kot bi se smejal bi jokal.“
Urbanija: Gre za krajo 45.000 evrov, ki si jih je Mramor dovolil poleg laži
Na vprašanje, kakšno sporočilo dajeta državljanom Cerar in Mramor s svojim odnosom, je Urbanija dejal, da prav nobenega. „Zgodba je zelo podobna stanju, ko je bil na laži ujet nekdanji minister za visoko šolstvo Gregor Golobič in Pahor, tedanji premier, ga ni razrešil funkcije. Tisti trenutek, ko se je to zgodilo v Pahorjevi vladi, se je začel konec Pahorjeve vlade. Mislim, da bo v tem konkretnem primeru v zvezi z Marmorjem ta konec še nekoliko hitrejši, ker je afera še toliko hujša. Če je šlo pri Golobiču za laž v zvezi z eno delnico glede Ultre, ima ta primer neprimerno večjo težo. Gre za krajo 45.000 evrov, ki si jih je dovolil Mramor, poleg laži, ki jo je izrekel, češ da ni on pobudnik tega dodatka za stalno pripravljenost. Usoda te vlade je več ali manj neizbežna. Predčasne volitve in konec Cerarjeve kariere na političnem parketu.“
Rihar: Zaradi te afere ne bo velike razlike
Rihar je opozoril, da bosta minister in premier težko dokazala svojo verodostojnost do tistih s katerimi imata neporavnane račune. To so občine, policisti pa tudi drugi. „Splošno velja, da se verodostojnost meri na globljih stvareh, kot se izkazujejo sedaj in pravzaprav Cerar spodjeda verodostojnost samo tistim, ki so mu kdaj verjeli. Mnogi te skušnjave niso imeli. Večina ljudi reagira v skladu z medijskim prikazom, ker drugih možnosti skoraj nima in v naši medijski krajini je treba zadeve presejati, presojati, obračati in zrcaliti, da dobiš neko realno sliko. Pri teh upnikih, sogovornikih, ki jih naštevate mislim, da zaradi te afere ne bo velike razlike.“
Tomšič: Kadrovski bazen tranzicijske levice se je izpraznil
Na vprašanje, ali nesprejetje Mramorjeva odstopa kaže na kadrovsko „bedo“ Cerarjeva vlade, je Tomšič dejal, da se je ta kazala že veliko prej ter dodal, da je jasno, da so bile poteze med obema vnaprej dogovorjene. „Ta kadrovska beda je bila očitna že na samem začetku, takoj po volitvah, ko se je ta vlada sestavljala. Spomnimo se, kakšne probleme je imel mandatar Cerar, da je našel gospodarskega ministra. Najprej je našel enega kandidata, ki je takoj odpadel, potem je našel drugega, ki je po nekaj mesecih prav tako odstopil. Potem, kakšni problemi so bili z ministricami za šolstvo. Ena je odstopila zaradi zelo podobne afere kot je ta sedaj oziroma lahko bi rekli, da zaradi precej blažjih zadev. Tam je šlo za neke honorarje, ki so bili kvečjemu nemoralni, ni pa šlo za kršenje predpisov, kar je v tem primeru očitno, da je šlo. Potem smo imeli nekaj dnevno ministrico, ki je zaradi odkritega plagiata prav tako odstopila. Tukaj je očitno, da se je kadrovski bazen, - ne samo stranke Mira Cerarja, ki je dejansko neka instant politična združba za katero je vprašanje, če si zasluži ime stranka, - ampak nasploh te tako imenovane tranzicijske levice skozi vsa ta leta izpraznil.“
Vovk: Preusmerjanje pozornosti mu ni uspelo
Napis, "Slovenec sem. Ne jamram, iščem rešitve." s katerim je Cerar nastopil na ponedeljkovi novinarski konferenci pa je po oceni Vovka v posmeh vsem, ki se soočajo z resnimi težavami. „To je v posmeh vsem, ki so pod pragom revščine in tudi srednjemu razredu ter vsem, ki skušamo preživljati družine. Hkrati pa gre za nek ponesrečen, morda se bo na koncu pokazalo posrečen primer službe za odnose z javnostjo, da pozornost usmeri izven zanj tako boleče teme. Češ ne ukvarjate se z zdrahami, nehajte jamrati, ne bodimo zavistni in še kaj si izmislijo. Ampak ta poskus se je hitro obrnil proti njemu in je sam postal tarča posmeha. Prav težko je bilo spremljati tisto tiskovno konferenco, to je bilo prav težko prenašati, da se nekdo dela norca. Če je bil namen s tem preusmerjanje pozornosti, mu to ni uspelo.“