Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Pravice da, a ne z vpletanjem otrok

Politika | 10.12.2015, 11:52 Nataša Ličen

Majdi Hribernik, mlada mamica in žena:»Moram priznati, da sem na začetku mislila, da je vsem jasno, kakšno pot je treba ubrati, da imamo ob referendumu večinoma podobna stališča. V zadnjem času pa ugotavljam, da smo mladi zelo zmedeni. Do nas prihajajo informacije na mnogokrat preveč nasilen način. Imam občutek, da je na eni strani Cerkev in na drugi tisti, ki nasprotujejo njenim vrednotam. Čutim, da je to nekakšen boj proti Cerkvi. Zdaj, ko imam tudi sama majhnega fantka, pa vem, da gre pri vsem skupaj za prihodnost mojega otroka."

"Strinjam se, da moramo imeti vsi pravice in je treba pomagati homoseksualcem, opravičeni so do tega, toda ni pa prav, da v to vpletamo otroke. Čutim precejšnjo stisko v zadnjem času, ker otroci res niso pravica, otroci so dar. Zdaj, ko ga imam, to še posebej spoznavam. Življenje se ob rojstvu otroka obrne na glavo, zato da delamo v njegovo korist in kar je najboljše zanj. Tudi meni bi kdaj dobro del odklop od vsega, da bi kam šla, toda to ni več to. Družina je vse kaj drugega, kot da gledam samo na svoje želje in potrebe. To potem ni več družina, treba je gledati tudi na to, kaj potrebuje otrok in kaj partner. Treba je imeti najprej dolžnost do svojih otrok.«

Kaj želimo svojim otrokom?

»Postaviti se moramo v položaj, kaj je dobro za ljudstvo in ne kaj za posameznika. Čas je, da v Sloveniji začnemo delati v dobro vseh, drug za drugega, samo tako bomo nekaj ustvarili. Ne iščimo, kaj je rekel ta in kaj nekdo drug, ustvarimo si svoje mnenje. Informacij je veliko. Vzemimo si čas, preverimo dejstva, razmislimo, kaj si želimo za svoje otroke. Poiščimo svojo resnico. Vsak mlad človek si želi ustvariti svojo družino, naj razmisli, kaj si želi zanjo. Nihče od nas nikoli ne bo imel ali dobil vsega, kar si želimo. Nekatere stvari so nam v življenju dane, druge pač ne. S tem moramo živeti in iz tega iztržiti najboljše. Ker je to tudi namen, da delamo dobro drug drugemu in ne slabo.«

V slovenskih šolah se ne učimo o veri, zakaj bi se zdaj o novi ideologiji, o teoriji spola?

»Sem katoličanka in sem tudi jaz že v srednješolskih letih pogrešala svobodo vere, odprtost ali sploh možnost pogovora o veri v šoli. Pa tega, te svobode ni bilo. Pri nas v Sloveniji se o veri ne poučuje v šoli. To spoštujem in zato bom svojega otroka poslala k verouku. Zakaj gremo torej zdaj zaradi ene manjšine v teorijo spola, če tega ne delim? To se mi ne zdi prav, saj če se vere ne deli, zakaj bi zdaj v šolah delili drugačno ideologijo? Sama ne vsiljujem vere drugim. Zakaj tu nismo objektivni, zakaj zdaj nekateri nam vsiljujejo svoja prepričanja? Kako lahko zdaj to uveljavljamo za vso državo?«

"Apeliram predvsem na starše, bodimo odgovorni in imejmo jasna stališča. Čas je, da se vsak posameznik odloči svobodno. Očitajo nam konzervativnost, pa se ta v resnici kaže na strani zagovornikov novele zakona. Bodimo objektivni, razmislimo s svojo glavo in delajmo dobro drug za drugega. Želim, da ustvarjamo lepši svet in ne, da ga vse bolj zapletamo.«

Politika, Sociala, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...