Vojaški helikopter lani na pomoč poletel 226-krat

Politika | 09.01.2016, 08:10 Petra Stopar

Ko gre za reševanje v gorah in drugje, je dežurna posadka 151. helikoptrske eskadrilje Slovenske vojske ena pomembnejših posadk. Samo v lanskem letu je z vojaškim helikopterjem posredovala 226-krat, od tega 132-krat v gorah in 94-krat pri nujni medicinski pomoči.

Za reševanje je na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika na Brniku vsak dan pripravljen helikopter bell 412. Njegova tričlanska posadka in dežurna reševalna ekipa sta za polet pripravljeni v 15 minutah.

Lani je vojaški helikopter pri posredovanju skupno prepeljal 254 poškodovanih ali obolelih, v akcijah je sodelovalo 520 reševalcev, ki so uporabili 29 ton opreme za prvo pomoč, helikopter pa je bil skupno v zraku 270 ur. Glede na leto poprej se je število reševalnih akcij povečalo, ugotavljajo na ministrstvu za obrambo, saj je bilo akcij 164.

Slovenska vojska pa z letalom falcon opravlja tudi prevoze organov za presaditev in cepivo. Lani je bilo takšnih prevozov pet.

Zaradi povečanih varnostnih tveganj v Evropi in svetu pa na podlagi akcijskega načrta pripravljenosti sil zveze Nato, sprejetega jeseni leta 2014, Slovenska vojska dejavno sodeluje tudi v odzivnih silah Nata.

Tako letos v ta namen prispeva helikopter za medicinsko evakuacijo in radiološki laboratorij ter strokovno osebje. Zmogljivost radiološkega laboratorija se bo pridružila večnacionalnemu bataljonu za jedrsko, radiološko, kemijsko in biološko obrambo na Poljskem, poveljstvo nad helikopterjem pa bo imel Nato v Italiji.

Politika, Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«