Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Rimska kurija (foto: Radio Vatikan)
Rimska kurija

Papež rimski kuriji o krepostih

Cerkev po svetu | 21.12.2015, 12:51 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes nagovoril člane rimske kurije. Šlo je za tradicionalno srečanje ob izmenjavi božično novoletnih voščil. Sveti oče je poudaril, da bo z reformo odločno nadaljeval. Dejal je, da se je treba vrniti k bistvenemu. Potem ko je lani naštel kurijske bolezni, je letos v katalogu značilnosti, ki naj bi jih imeli uslužbenci v Vatikanu, navedel 24 kreposti, med njimi zglednost, zvestobo, poštenost, zrelost, ponižnost, biti zaupanja vreden in zmernost.

Papež je v nagovoru dejal, da so se nekatere bolezni, o katerih je govoril decembra lani, razvile v letošnjem letu in povzročile veliko bolečine celotnemu telesu ter ranile številne duše. Te besede gotovo vključujejo afero Vatileaks 2, a sveti oče poudarja: »Reformo bomo nadaljevali odločno, jasno in vztrajno, saj se Cerkev vedno prenavlja.«

Papež je tako ob škandalih poudaril tudi učinkovitost dela, ki ga rimska kurija z naporom, odgovornostjo in požrtvovalnostjo opravlja za papeža in Cerkev. Zato se je zahvalil vsem, ki predano in strokovno opravljajo svoje delo. Poleg tega so po njegovih besedah napori in padci vedno tudi priložnost za rast, priložnost, da se vrnemo k bistvenemu, da ovrednotimo zavest o sebi, Bogu, bližnjemu, čut za Cerkev in verski čut.

Papež Frančišek tako za leto usmiljenja predlaga praktičen priročnik, katalog nujnih kreposti za člane kurije oziroma za vse, ki želijo plodno služiti Cerkvi. Kreposti je strnil v 12 dvojic, prve črke teh dvojic pa tvorijo besedo Misericordia – oziroma po naše Usmiljenje.

Kreposti, po katerih bi se morali torej ravnati vsi, so: misijonarski in pastoralni duh, primernost in bistrost, duhovnost in človeškost, zglednost in zvestoba, razumnost in prijaznost, neškodljivost in odločnost, ljubeznivost in resnica, poštenost in zrelost, spoštljivost in ponižnost, marljivost in pozornost, pogum in pripravljenost, biti zaupanja vreden in zmeren. Frančišek je govor sklenil z naslednjimi besedami: »Naj usmiljenje vodi naše korake, navdihuje naše reforme in razsvetljuje naše odločitve. Naj bo nosilni steber našega delovanja.«

Papež je nato v dvorani Pavla VI. nagovoril tudi druge vatikanske uslužbence. Zahvalil se jim je za delo in opravičil za pohujšanja v Vatikanu. Posebej pa jih je spodbudil, naj skrbijo za zakon in otroke. Zakonska zveza je po njegovih besedah kot roža, za katero je treba skrbeti vsak dan. Najbolj dragoceni dar za otroke pa niso stvari, ampak ljubezen staršev, in to ne samo do otrok, ampak tudi med sozakoncema. »Ne zanemarjajte družine,« je pozval papež in dodal, da je treba v medsebojnih odnosih biti usmiljen. Jubilej je namreč treba živeti tudi v družini kot domači cerkvi, ne samo na velikih dogodkih.

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...