Grozdje
Sv. Martin letos razveseljuje z odličnimi vini
Kmetijstvo | 10.11.2015, 11:05
Letošnji god sv. Martina prinaša vinogradnikom veselje, pravi enologinja Andreja Brglez, ki smo jo gostili v nedeljski kmetijski oddaji. "Letos smo blagoslovljeni, kakovost, ki se obeta je odlična, količine so sicer povprečne, morda malce nadpovprečne, vsekakor zelo dobri obeti..."
Letošnja pridelovalna sezona je bila v pogledu zdravja grozdja odlična, potreba po uporabi fitofarmacevtskih sredstev je bila majhna, kar posledično pomeni, da imamo precej "bio" letino, ki je bila tudi prej potrgana.
Zgodnja trgatev
"Trgatev je bila zgodnja, sladkorne stopnje in kisline so bile primerne, imamo torej en zelo dober letnik, za katerega bomo rekli da je 4+ ali ga ocenili med 4 in 5, saj o kakšnih stoletnih presežnikih ne moremo govoriti, lahko pa govorimo o enem zelo solidnem letniku," še pravi Brglezova, ki opozarja, da je pri odločitvi za trgatev vedno potrebno iskati kompromis med sladkorji in kislinami.
Zgodnjost letošnje trgatve so marsikje narekovale prav kisline, "letošnji letnik je bil ne samo zelo zgoden ampak tudi komprimiran, saj so vse sorte dozorevale zelo skupaj, v treh tednih oziroma enem mesecu smo potrgali praktično 95 odstotkov količin grozdja," še analizira Andreja Brglez z Analize Ptuj.
Zelo dobri mošti podlaga za odlična mlada vina
Zdravo grozdje je botrovalo zelo dobrim moštom. V nekaterih primerih je bilo potrebno dodajati le manjše količine dušika, utečena pa je posta tudi uporaba selekcioniranih sevov kvasovk, da kakovosti ne prepuščamo naključju, je letošnje dogajanje v kleteh opisala Brglezova, ki je v oddaji tudi povedala, da so ocenjevanja mladih vin za promet pokazala, "da so mlada vina zelo dobra in lahko rečem potrošnikom, da bomo zelo uživali v letošnjih vinih!"
Postali smo neto uvoznica vina
Vabljeni k poslušanju posnetka oddaje, v kateri je enologinja Andreja Brglez spregovorila tudi o pogledu na dogajanje na področju vinogradništva o odsotnosti vizije razvoja vinogradništva in žalostnem dejstvu, da dvakrat več vina uvozimo, kot ga izvozimo.