Zavod svetega Stanislava
Srečanje predstavnikov katoliškega šolstva v Rimu
Slovenija | 24.11.2015, 00:37
Vatikanska kongregacija za katoliško vzgojo je ob spodbudi 50-letnice koncilskega dokumenta Gravisimum educationis in 25-letnice okrožnice Ex corde ecclesie pripravila prvo svetovno srečanje predstavnikov katoliškega šolstva. V Rimu se je v soboto zbralo skoraj 2.000 delegatov. Nekateri so ostali še na srečanju evropske zveze katoliških šol, ki se končuje danes. Na obeh je imela oziroma še ima svoje predstavnike tudi Slovenija.
Srečanje kongregacije za katoliško vzgojo je predstavljalo enega od korakov v smeri že pred leti začrtanega dela. Ob zanimivih praksah je bilo predstavljeno tudi poročilo, ki je temeljilo na skoraj 200 različnih odgovorih o izzivih, ki so prišli z vsega sveta. Vrteli so se okoli štirih različnih tematik: identiteta, različni deležniki izobraževalnih procesov, vprašanje formacije učiteljev in vodstvenih delavcev ter vprašanje financiranja in vključevanja depriviligiranih v procese izobraževanja. Raziskovalec na Inštitutu za raziskovanje in evalvacijo šolstva Marko Weilguny je za naš radio povedal, da so te tematike v veliki meri zelo aktualne tudi za Slovenijo.
Weilguny in direktor Zavoda svetega Stanislava dr. Roman Globokar sta na srečanju zastopala Slovensko škofovsko konferenco, prvi kot predstavnik, drugi kot tajnik Komisije za šolstvo. Poleg njiju sta se dogodka udeležili še sestra Katja Štemberger z osnovne šole Alojzija Šuštarja in sestra Nina Ipavec, ki je ravnateljica Angelinega vrtca v Ljubljani.
Po besedah Weilguny so zelo spodbudni prvi sadovi kongresa in pripravljalnega dela, opravljenega pred srečanjem. "Z namenom krepitve komunikacije med različnimi akterji na področju katoliške vzgoje in izobraževanja so na kongregaciji osnovali svet za katoliško šolstvo. Njegovo rednejše srečevanje obeta nove priložnosti in možnosti za izmenjevanje dobrih praks in pripravo dokumentov, ki bodo lahko služili katoliškim šolam po svetu," je dodal. Že omenjeno poročilo o izzivih bo skupaj z različnimi pogledi, izraženimi na srečanju, predstavljalo temelj za pregledni dokument, ki je v pripravi. Kongregacija za katoliško vzgojo je oblikovala tudi fundacijo, ki bo podpirala različne inovativne projekte na področju šolstva, in inštitut na eni izmed rimskih univerz, ki bo šolam nudil pomoč z raziskovalnimi dejavnostmi in razvojem pedagoških doktrin.
Na srečanju evropske zveze katoliških šol, kjer sodelujeta Globokar in Weilguny, člani med drugim nadaljujejo z razvijanjem praks medreligijskega dialoga v katoliških šolah.