Jaklič kot prvi Slovenec z znanstveno monografijo pri Oxfordski založbi
Slovenija | 24.09.2015, 22:43
V minulih dneh je znova oživela razparava o tem, da Evropska unija do problema beguncev ne postopa dovolj celostno. Dejstvo je, da imajo članice po vstopu v povezavo manj suverenosti, del te je namreč prenesen na povezavo. A ne na vseh področjih, še posebej ne na tistih, ki zadevajo begunsko problematiko. Predavatelj na Harvardu ddr. Klemen Jaklič je že v avgustovski oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" spregovoril o ustavnem pluralizmu v Evropski uniji in tudi o tem, kaj je še ostalo v pristojnosti posameznih držav članic.
V znanstveni monografiji Ustavni pluralizmu v Evropski uniji, ki jo je Jaklič kot prvi Slovenec lani izdal pri vodilni svetovni založbi Oxford University Press, je med drugim zapisal, da v osemindvajseterici ni več klasične absolutne suverenosti, to pa zato, ker imamo Evropsko unijo, "ki pravzaprav že prodre na nacionalne teritorije posameznih nacionalnih držav. Ima del svojih pristojnosti in teh je vedno več. Kljub temu, da država lahko izstopi iz Evropske unije "de facto" ni več tako suverena kot je bila pred tem".
Opozoril je, da današnja generacija stopa na novo pot demokracije, takšne vrste, ki je do sedaj ni poznala in da bo njen izziv s tem se soočiti. "Izziv je zato, ker je vprašanje ali bomo temu kos ali ne. Ne pravim, da bo temu kos naša generacija, lahko da ne bo," je opozoril Jaklič in dodal, da je naloga akademske znanosti, da opozori, da je ta pot odprta. To prej ni bilo mogoče, "saj smo imeli svet sestavljen iz močnih suverenih držav, ki so bile skoraj absolutno suverene. Takrat smo lahko sanjali o teh stvareh, danes pa je stanje drugačno. Danes ni jasno, kdo je v Evropi tisti, ki je hierarhično prevladal drugega. Ali je to Evropska unija ali so to nacionalne države in to je ta pluralizem, ki omogoča dialektiko med temi akterji".
Spoštovanje človekovega dostojanstva je nujno, je povedal Jaklič, ki sicer v tej zvezi ni govoril o begunski krizi, kamor pa njegove besede lahko prenesemo sami. "Naloga tega znanstvenega dela je (Constitutional Pluralism in the EU), da nastavi ogledalo tistim, ki pravijo, da so pošteni, ki pravijo da sprejemajo enakost človekovega dostojanstva, da sprejemajo osnovno demokratično načelo, da so tisti, ki se jih zadeve tičejo poklicani, da o teh zadevah soodločajo enako kot drugi, tega si nihče ne bi upal zanikati na glas," je povedal Jaklič in poudaril, da se mora to poznati in prenesti tudi v prakso.
V oddaji Spoznanje več, predsodek manj v petek, 25. septembra ob 20. uri je ddr. Klemen Jaklič odgovarjal na vprašanja o zastaranju primera Patria, begunski krizi in obisku papeža Frančiška v ZDA.