Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Juhant: Zastaranje zadeve Patria logična posledica nedelovanja pravne države

Slovenija | 12.09.2015, 00:30

V prihodnjem tednu naj bi potekel rok za pritožbe na sklep o zastaranju zadeve Patria, šele nato bo postopek pravnomočno končan. Možnost pritožbe je omenjal odvetnik Janeza Janše Franci Matoz, a je ljubljansko okrajno sodišče za zdaj ni prejelo. Da se ne bosta pritožila, sta sporočila ostala soobtožena, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, prav tako se za to ni odločilo tožilstvo. Zastaranje v zadevi Patria je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče komentiral profesor Janez Juhant.

Juhant meni, da gre za logično posledico tako nedelovanja pravne države kot tudi tega, kako je bila afera skonstruirana. "Tisti, ki so jo tako skonstruirali, so želeli, da dobi nekatere pravne osnove, ker jih ni bilo, so to privedli z vzvodi, ki jih ima tudi sodstvo. Vsi vemo, da so bili v to vpleteni ljudje, ki so povezani z nekdanjimi partijskimi strukturami. Ta postopek je bilo treba ustrezno politično končati, izbrati je bilo treba pravno pot, po kateri ostaja vse odprto."

Kot je dodal, smo izgubili deset let z mlatenjem prazne slame. "Ob tem je treba povedati, da je šlo za mlatenje prazne slame sodnega sistema. Žrtve tega smo tako obtoženi kot tudi vsi ostali, ki smo zaradi tega utrpeli gospodarske, politične, socialne in ostale posledice."

Juhant ugotavlja, da se v naši družbi ne zavzemamo za razčiščenje in delovanje sistema, ampak iščemo manevre, s katerimi bi lahko obšli glavni problem. Tako se vse bolj zapletamo, škoda je za vse ogromna. To kaže tudi zadeva Patria, pri čemer ne gre le za odškodnine, ki jih bomo morali plačati davkoplačevalci. "V Odboru 2014 smo začeli raziskovati zadeve in ugotovili, da je zaradi nedelovanja sodišč prikrajšanih veliko ljudi in da gre za akuten problem. Ne gre le za denar, ampak gre tudi za to, da nekateri nimajo denarja, da bi šli do evropskega sodišča, zato ne pridejo do svojih pravic."

Kot je dodal, je grozljivo, da živimo v takšnem sistemu. A da bo prišlo do sprememb, se moramo politično obnašati tudi državljani. "Državljani moramo reči, da tako ne gre več in da morajo zadeve steči drugače." Jasni moramo biti, tako Juhant, da želimo na vrhu države ljudi, ki bodo delali drugače.

Slovenija, Radijski utrip, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...