Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
doc. dr. Tomaž Kocjan (foto: ARO)
doc. dr. Tomaž Kocjan

Osteoporoza je tiha bolezen

| 01.06.2015, 20:18 Blaž Lesnik

V tokratni zdravstveni oddaji smo govorili o osteoporozi, ki nastane zaradi izgubljanja kostnine. Dejavniki tveganja za razvoj osteoporoze so ženski spol, genetika in življenjski slog. Neredko se jo prvič klinično opazi šele, ko pride do zloma. Naš gost je bil endokrinolog doc. dr. Tomaž Kocjan.

Kosti se ves čas prenavljajo: se gradijo in razgrajujejo. V desetih letih se skelet pri odraslem človeku zamenja. Maksimalna kostna masa se izgradi do 30. leta. Potem je 10 let miru, ko sta procesa v ravnovesju, sledi pa postopna izguba. Vsak človek v enem letu izgubi od pol do enega odstotka kostnine po štiridesetem letu. Znatno pa se proces pospeši pri ženskah po menopavzi.
V Sloveniji je letno 16.000 osteoporoznih zlomov, od tega približno 3000 zlomov kolka. Ostali najpogostejši najpogostejši osteoporozni zlomi so zlomi vretenc, zapestnice in nadlahtnice. Zdravstveno blagajno oskrba takšnih bolnikov letno stane okoli 56 milijonov evrov, pravi Kocjan. Okoli 13 odstotkov tega denarja gre za zdravila, 23 odstotkov za oskrbo bolnika.
Pomembno je, da se zlasti v času izgradnje kostne gostote dovolj gibamo, uživamo zadostne količine kalcija, beljakovin, se dovolj izpostavljamo soncu zaradi vitamina D in se izogibamo kajenju in alkoholu. Takšne nasvete pa je dobro upoštevati tudi po tem, ko dosežemo maksimalno kostno gostoto (po 30. letu). Dodatno jemanje kalcija v obliki prehranskih dodatkov dr. Tomaž Kocjan svetuje le tistim, ki ga s hrano ne morejo dovolj zaužiti.

Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si) Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si)

Teden katoliškega šolstva 2025

Tradicionalno se na Radiu Ognjišče vsako leto v postnem času pridružimo dobrodelnemu projektu v pomoč učencem in dijakom katoliških šol, ki zaradi skromnejših finančnih razmer v družinah ne ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...