Jure in Dare - študenta pomorske in prometne smeri
Informativni dnevi: Kariero gradimo že v času šolanja
Slovenija | 12.02.2015, 14:58 Nataša Ličen
Ob Informativnih dneh smo v Dijaški oddaji pripravili reportažo iz letošnje Informative, tradicionalnega dvodnevnega sejma izobraževanja in poklicev. Zanimalo nas je, kako mlade spodbuditi k drugačni izbiri poklica, kako razširiti poznavanje možnih poti izobraževanja, kaj vprašati pred vpisom v študijski ali srednješolski program, kako izbrati pravo pot in podobno. Še vedno namreč opažamo precejšnjo tradicionalnost pri izbiri šole in odločanju za poklic.
Mladi naj čim več sprašujejo
Iz Kariernega centra Nataša Kolavčič: »Mlade, ki so vrženi na trg dela, in tudi mlade, ki šele izbirajo pot šolanja, bi opozorila, da se kariera začne že v času šolanja. Študij je le študij, vseh ostalih informacij nam v šoli ne bodo dali. Recimo, kako najdemo zaposlitev, kako sestavimo življenjepis, kateri poklici so iskani na trenutnem trgu dela in podobno. Mi jim nudimo širok spekter informacij, ki naj bi jih tekom študija nabrali mladi, da so lahko pozneje konkurenčni. Ponavadi se obrnejo na nas, ko iščejo službo. V sklopu Kariernega centra jim nudimo tudi določena testiranja o njihovih sposobnostih. Lahko se pohvalimo, da se večina mladih v roku leta dni, ko pridejo po svetovanje in pomoč, že poda na trg dela, če že ne dobijo redne zaposlitve, pa vsaj vstopijo aktivno na trg dela in začno nabirati prepotrebne delovne izkušnje. Pomembno je, da so mladi čim bolj vedoželjni, da sprašujejo in pridobijo čim širši nabor informacij.«
Študentka Veterinarske fakultete Neva in Valerija: »Odnos do živali se izboljšuje, vse več hišnih ljubljenčkov je tudi eksotičnih živali. So nekaj posebnega. Tudi odvisno je od lastnika kot od živali, kako shajajo drug z drugim. Ko je recimo kači prijetno, se povsem umiri, miruje in nikamor ne gre. Na Informativi smo želeli predstaviti živali in jih približati obiskovalcem, da bi se vsaj malo znebili predsodkov in strahu. Velikokrat se zgodi, da na koncu delamo čisto nekaj drugega in ne tisto, kar smo študirali.«
Študenta Fakultete za pomorstvo in promet Jure Ropič in Dare Ragojevič: «Že v teku svojega mladega življenja si je treba ustvariti sliko o tem, kaj bi radi počeli v življenju. Izbrati si je treba takšno šolo, ki zaobjema čim več naših interesov, tako sem storil jaz in mi ni niti malo žal. Šolski sistem, ki ga imamo v Sloveniji, je za nekatere morda nekoliko prezgoden, da bi lahko pravi čas izbirali poklic zase. Pri devetnajstih pa mislim, da pa že moramo vdeti, kaj nas zanima in je potem tudi pot skozi življenje nekoliko lažje.«
Študentka primorske Univerze Damjana Rašelj o biodiverziteti (biotski raznovrstnosti), novejšem študijskem programu varstva narave, ki mu rečejo nekateri poklic prihodnosti: »Program je zanimiv, ker vse več govorimo o pomenu varstva narave. To je program o pestrosti celotnega življenja. Delamo na tem, da bi bilo čim manj izumrtja rastlinskih in živalskih vrst. Zdaj smo v šestem izumiranju, ki ga povzroča predvsem človek s svojim delovanjem. Več tisoč vrst na leto izumre, zato so potrebni veliki ukrepi, da se to zaustavi. Predvsem moramo prenehati uničevati habitat, življenjski prostor številnih domorodnih vrst. Včasih je težko, ker ekonomija prevlada, zato je treba začeti najprej z odmevnim osveščanjem ljudi. Pri nas je v primerjavi z nekaterimi drugimi državami stanje kar dobro.«
Dekan na Fakulteti za turistične študije prof. dr. Antona Gosar: »Turizem je prihodnost naše države, ker je Slovenija ena od najbolj pestrih držav po naravnih in kulturnih značilnostih, ki jih lahko da. Po drugi strani pa ima tudi množico možnosti za oblikovanje turizma, ki temelji na doživetjih. Letos smo ponudili prvič program, ki mu rečemo kulturni študiji. Pomembno je, da ne izobražujemo v ozkem področju, ampak smo čim širši. Dober turist je tisti, ki zna ceniti kulturo in naravo, ki jo obišče, dober gostitelj pa tisti, ki razume in spozna želje turističnega trga. V Sloveniji je kar nekaj takšnih gostoljubnih okolij, v Bovcu recimo, pa tudi marsikje drugje. Turizem postaja globalni fenomen. Za teden dni recimo Balija plačamo v sezoni enako kot za teden dni bivanja na Bledu. Turistična ponudba ni več omejena na srednjo Evropa ali Evropo, ampak je globalna.«