Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Nekdanji škofijec, novoizvoljeni župan Medvod Nejc Smole (foto: Nataša Ličen)
Nekdanji škofijec, novoizvoljeni župan Medvod Nejc Smole

Dijaki svetujejo: »Če najdemo, kar nas veseli, ne odnehamo ob prvi oviri, ampak vztrajamo.«

Slovenija | 05.02.2015, 14:01 Nataša Ličen

Pred Informativnimi dnevi, ki so naslednji teden, smo v Dijaški oddaji gostili skupino dijakov, ki so uspešni vsak na svojem področju. Razložili so nam prednosti svojih hobijev, zakaj vztrajajo in se po šoli posvečajo še športu, glasbi, zakaj se radi učijo tujih jezikov in kako lahko spoznavajo svet. V studiu smo jih gostili v spodbudo tistim, ki so pred odločitvijo izbire in vpisa v srednješolski ali študijski program. V en glas so poudarili pomembnost dobrega premisleka. Razmislimo, kaj radi počnemo, kaj nas veseli in se ne ozirajmo preveč na mnenja drugih, zaupajmo sebi in se odločimo za tisto, kar je nam v veselje. Tako tudi ne bomo prehitro obupali in bomo tudi ob ovirah z veseljem vztrajali ter želi tudi uspehe na področjih, ki jih sami izberemo. Tako dijaki Škofijske klasične gimnazije iz Šentvida nad Ljubljano, ki so bili gostje prve februarske oddaje. Gostili pa smo tudi župana Medvod in se ob sklepu pogovarjali o podjetništvu mladih ter njihovi možnosti zaposlitve s predstavnikom Obrtne zbornice Slovenije.

Moja nagrada je povabilo na študij v Cambridge

Matevž Poljanec: »Moje področje je bolj naravoslovno, natančneje področje računalništva. Lani smo s šolsko ekipo, trije dijaki, jaz, kolega Matej Tomc in Lojze Žust, zmagali v konkurenci iz vsega sveta v nekakšni računalniški ligi, če zelo poenostavim. Gre za ameriško tekmovanje v znanju iz programiranja, računalništva in matematike. Naloge so bile teoretične in programske, pri slednji smo morali napisati program za reševanje določene zahtevne naloge s področja računalništva. Največji izziv je bila časovna omejitev, saj je bilo nalog zelo veliko. V ekipi treh članov smo se soočali s preizkušnjo učinkovitega sodelovanja, kako delujemo kot team in kako delujejo med nami tokovi v razmišljanju. Zmaga mi bo zelo koristila, vpisal sem se na fakulteto v Cambridgeu in dobil njihovo ponudbo. Doseženo bom lahko pokazal mojim prihodnjim delodajalcem in s tem dokazoval svoje znanje in sposobnosti. Prepričan sem, da bo v kratkem še bolj prevzela mesto v družbi umetna inteligenca, ki se je jaz ne bojim. Saj razvoj še ni dosegal te stopnje.« Peter Kunstelj: »Na področju zborovskega petja je veliko prilagajanja, ki pa pod dobrim vodstvom in ob dobrih odnosih v zboru, lepo uspeva in na koncu pojemo ubrano, sproščeno, z zadovoljstvom in se s tem v celoti izražamo. Rad pojem, ker mi je preprosto všeč petje, rad imam melodije, všeč so mi nove skladbe, ko preizkušamo različne stile in se lahko vsak od nas izraža na svoj način. Treba je raziskati svoje darove. Prepričan sem, da obstaja vsaj ena pot, na kateri lahko vsak posameznik uživa in krepi svoje sposobnosti.« Jernej Rodič: »Šport je zelo povezan z mojim življenjem. Triatlon je trenutno moja izbira, treniral sem že odbojko. Trenirati sem začel v klubu, tako sem spoznal skupinski šport, zdaj pa se soočam z individualno potjo. Čas, ki ga namenim za šport in šolo, se ne povezujeta. Šport mi vzame precej časa, a mi ga ni žal, ker imam rad, to kar počnem. Vsak ima nekaj v sebi in je sposoben v nečem uspeti.«

Dijaki Nina, Katja, Marko in Jonatan
Dijaki Nina, Katja, Marko in Jonatan © Nataša Ličen

S splošno izobrazbo lahko sežemo dlje

Marko Debevec: »Pomembno je znati jezike, če zaradi drugega ne, zato da lažje rešujemo križanko. Moj drugi jezik je španščina. V Argentini imam sorodnike in včasih razmišljam, da bi šel na študij v to deželo.« Jonatan Rebec: »Jeziki so splošna izobrazba. Zelo so mi všeč, so tvorbe, ki se spreminjajo skozi čas. Preprosto hočeš poznati več kot enega. Klasični jeziki nam dajo zelo dobro podlago.« Nina Klanjšček: »Poleg pouka obiskujem tudi nemščino in pevski zbor, s katerim sem bila poleti v Kanadi. Spoznamo veliko sveta. Z glasbo se ukvarjam že od majhnih nog. V zboru se med seboj povezujemo, veseli nas podobno in tako povezani žanjemo sadove in jih z veseljem pokažemo drugim ljudem. Škofijsko sem izbrala zaradi splošnega znanja in ker tu lahko vsak najde nekaj zase.« Katja Albreht: »Prednosti bivanja v Dijaškem domu so, ker imam več časa za učenje, sem lahko bolj redoljubna, ni mi treba zmrzovati zunaj in zapravljati veliko časa za pot do šole. Imamo tudi številne popoldanske dejavnosti, ki jih izbiramo po željah in svojih zanimanjih.«

Pomembno je slediti sanjam.

Župan Medvod, nekdanji »škofijec«, Nejc Smole: »Ena najtežjih odločitev za mlade je gotovo izbira poklica, prelomna odločitev, ki jo morda mlad človek v letih po osnovni šoli težko sprejme. Dobro je narediti analizo in potem za odločitvijo, ki jo sprejmeš, stati. Jaz sem se o marsičem pozanimal, preden sem izbral šolo, v katero sem se vpisal. Sodobna družba je razčlovečena ali razdvojena, zato je pomembno, da šola tudi vzgaja in nam v učiteljih ter preko vrednot, za katerimi stojijo, daje zgled. Profesorskemu kadru žal družba danes odteguje pomen vzgoje. Dijak gotovo prevzema zgled profesorja, zato je ta poklic zelo, zelo pomemben.«

Slovenija, Sociala, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...