Je Amerika res dežela sanj in za koga?
Amerika je povsem drug svet, želimo da prodira k nam?
Slovenija | 30.01.2015, 10:16 Nataša Ličen
Kakšna je resnica o tej deželi obljubljenih sanj, je to res svet nepredstavljivih priložnosti, kjer se cedita med in mleko, kjer vsak skoraj lahko počne, kar se mu zahoče? Je to stereotip ali resničnost? Kaj iz Amerike prodira v našo realnost in kako to vpliva na evropsko kulturo in predvsem na življenja ljudi stare celine? To je le nekaj vprašanj, ki so vodila na pot čez Atlantik mlada ustvarjalca, izobražena v filmski govorici, tudi provokativno usmerjena, kar je skoraj pogoj, če sta hotela posneti iskren in verodostojen »odtis« ameriške družbe. Projekt sta v celoti financirala sama in kar je nastalo koga osupne ali pa tudi ne, pravi svetovalec za film Peter Milovanovič Jarh, ki je bil naš sogovornik v Dijaški oddaji, in v kateri smo se pogovarjali o omenjenem filmu. Amerika je drugačna resničnost, povsem drug svet. Naš namen v Dijaški oddaji je, prebuditi zdravo kritičnost, s katero se odgovorno odločamo, kaj bomo gledali, komu bomo namenjali pozornost in s tem prevzeli avtonomnost lastnega odločanja o vplivu družbe na našo realnost. Tudi v naših medijih velikokrat zasledimo neprimerne vsebine, ki pa jih pre-mladi gledajo, berejo, poslušajo brez kritičnega predznanja. Bomo prevzeli odgovornost, ko nam v prihodnje kaj ne bo všeč?
Druga vsebina Dijaške oddaje so bila mala občestva, program Društva SKAM
Marko Kržišnik: »To, kar živimo na Društvu skupnosti katoliške mladine, na Skam-u, želimo prenesti v mala občestva, na teren, v manjše in večje župnije. S februarjem začenjamo z novim daljšim vsebinskim krogom, v katerem je dvanajst katehez, spletnih usposabljanj in ob koncu skupno srečanje. To so zdaj glavne stvari pri programu Malo občestvo, naslov tega sklopa je Upanje živim. Upamo, da bo program zaživel tam, kjer živimo, torej po malih občestvih. Ni namen, da v strahu čakamo, koliko se nas bo zbralo, ampak je ključni poudarek, da toliko kot nas je, poskušamo skupaj zaživeti in iskati. To nam bo prineslo največ in mislim, da program malo občestvo tudi kraju, župniji lahko da dodaten utrip."
Želimo, da bi mladi razmišljali o odnosu do ljudi, do Boga. Dobro je, da smo kritični, a ne kritični kar tako, pač pa, da ima kritika svojo smer.
Vianeja Pesjak:»Trudimo se, da bi mlade spodbudili k čim pogostejšemu pogovoru o aktualnih temah, k odgovornosti in zdravi kritičnosti. Želimo, z vsemi programi in projekti, ki jih oblikujemo in pripravljamo na Skam-u, pomagati, da bi postali dobri kristjani. Lažje je utrditi vrednoto v domačem okolju, kot pa tam, kjer je veliko nasprotovanja.«
Nives Felič, ki je voditeljica Šole za voditelje, je povabila k vpisu: »Petega marca začnemo s srečanjem pred začetkom Šole za voditelje. Srečanja bodo dvakrat na mesec, namenjena so mladostnikom, ki so aktivni v svojem občestvu, naučili se bodo tudi nekaj o strateškem načrtovanju. Vabljeni polnoletni, če pa so mlajši, pa je dobro, da že imajo nekaj izkušenj z animacijami. Šola je zelo koristna, meni so pomagale tudi izkušnje drugih., saj si v Šoli za voditelje izmenjujemo tudi ideje in poglede.«
Tretja vsebina oddaje za dijake na Radiu Ognjišče, pa nas je vodila v Celje, na obletnico tamkajšnjega Dijaškega doma
Piše Alen Salihović: Dijaški dom Celje, v katerem bivajo dijaki in dijakinje skoraj vseh srednjih šol in gimnazij v Celju je nedavno obeležil 35 let svojega delovanja. Ob tej priložnosti so namenu predali tudi obnovljeni stolpič doma. Dijaški dom je sestavni del Srednje šole za gostinstvo in turizem Celje, v katerem biva 121 dijakov in 42 študentov. Dijakom in študentom je na voljo 80 dvoposteljnih in 22 enoposteljnih sob. V dijaškem domu je zelo pestro, pohvali se lahko z mnogimi dejavnostmi in dogodki. Zlata in bronasta vrtnica za urejenost okolice, delovne in humanitarne akcije, likovne kolonije, razstave, organizacija Domijad, sodelovanje v organizacijskem odboru Mladinskega pevskega festivala, srečanja in tekmovanja na kulturnem področju, Naša beseda, gledališke predstave naših dijakov; Županova Micka, Gospa poslančeva, Namišjeni bolnik, Dva lopova, Komedija ljubezni ... Literarni večeri, gostovanja znanih Slovencev; Neža Maurer, Tone Partljič, Ciril Zlobec, Mila Kačič, Jure Ivanušič, Lucija Čirović, Ksenja Benedetti, Janja Vidmar. Gostovanja pevskih skupin, prikaz Slovenskih ljudskih običajev, modne revije, plesi, kostanjevi pikniki, zaključni večeri, snemanja javnih radijskih oddaj. V domu so bivali dijaki, ki so uspešni v javnem življenju, na kulturnem, športnem in gospodarskem področju. Pa naštejmo nekaj posameznikov. Vsestranska umetnica Tanja Ribič, manekenka Iris Mulej, član slovenske filharmonije in nagrajenec Prešernovega sklada Franci Kosem, član nogometne reprezentance Roman Bezjak, član rokometne reprezentance Borut Mačkovšek ter likovna umetnica Metka Lipnik.