Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Dr. Jože Ramovš in voditeljica Nataša Ličen (foto: Matjaž Merljak)
Dr. Jože Ramovš in voditeljica Nataša Ličen

Učimo se prižiganja luči na ljudeh

Sociala | 27.01.2015, 20:00 Nataša Ličen

V januarski oddaji Za sožitje smo s prof. dr. Jožetom Ramovšem govorili o možnostih, kako oblikovati lep pogovor tudi s tistimi, ki do nas niso prijazni. Tovrstno komuniciranje je lahko zelo naporno. Hitro lahko obupamo, se vdamo, prekinemo stik in podobno, kar ni najboljša pot. Kaj lahko naredimo drugače?

V odnosu se ravnamo tako, da je vsem prijetno

Prof. Dr. Jože Ramovš: "Medčloveški odnos, če je lep, je najvišja izkušnja nebes, in v primerih grdih odnosov, največja izkušnja pekla, ki ju poznamo na svetu. Vsak od nas je izkusil, kako grdo je, kadar so odnosi slabi, pogovori grobi in se ljudje ne razumejo. Vsak ima izkušnjo, kako lepo je, če so odnosi prijetni in je med ljudmi lepo sožitje. Kadar s kom nismo zadovoljni, takrat najprej pomislimo, kdo je kriv. In rečemo, on je kriv! Kajti, če bi me pogledal drugače, pristopil drugače, ne bi zavil z očmi, ali kaj temu podobnega, potem tudi jaz ne bi ravnal tako in tako. Tako se običajno odzovemo in se branimo. Vendar pa, vsak odnos ima dve strani, drži? Najbolj nekoristno in jalovo je iskati krivca. Vprašajmo se raje, kdo lahko kaj naredi za boljši odnos. To je odločilno vprašanje in edina rešitev. Primer: pridemo v službo in takoj vidimo, aha s tem pa danes ne bo lahko. Takrat je dobro pomisliti, nad kom imamo oblast, nad seboj ali nad njim? Čigav volan imamo v rokah? Samo svojega. Vpliv pri usmerjanju pogovora imamo samo pri sebi. Prva stvar v odnosih je torej, da imamo vpliv samo nase, na drugega ne.«

»Pranje perila« drug drugega nima smisla

Dr. Ramovš: »V odnosih je veliko očitkov in zbiranja adutov, argumentov, da drugemu dokažemo krivdo za slab odnos. To se stopnjuje, gre naprej in iz tega se rodi nasilje, najprej besedno in potem fizično z udarci in prezirom. V nelepem pogovoru in v slabih odnosih pogosto stopnjujemo, to je pot, ki se je ljudje žal velikokrat poslužujemo. Druga možnost je umik. Vendar, če se umikamo vedno znova in vse bolj, imamo na koncu občutek, da smo nihče. Izgubljamo spoštovanje do sebe. Brez spoštovanja sebe, pa se počasi vdiramo vase. Čedalje bolj smo sitni, zagrenjeni, malodušni in zaostrujemo odnos ter si s tem zmanjšujemo možnosti za izboljšanje. Zato je rešitev le učenje lepega pogovora in odnosov. Preko medijev, v šolah, vsepovsod se učimo vsega mogočega, le odnosov ne.«

Fitnes učenja medsebojnih odnosov je zdaj desetkrat bolj potreben od fitnesa za dobre mišice in gibčnost

Prof. Ramovš: »Usmerjajmo svojo pozornost v dobro. Misli in pozornost so naša pot. Naši možgani so preplavljeni z negativnimi primeri, ker smo vanje usmerjeni. Biti mora vsaj toliko pozitivnih kot negativnih zgledov. Nekajkrat na dan zavestno pomislimo na kaj dobrega, lepega in prižigajmo lučke na drugih. Vse to bo poskrbelo, da bomo boljši v odnosih. Hudi, slabi odnosi v družini ali širše v družbi niso razlog, da se ne učimo dobrih odnosov, prav nasprotno. Logika v naši zastrupljeni evropski kulturi je, če ni idealnih odnosov, nima smisla delati na odnosih, se ne splača. Ta logika je mimo.«

Povabljeni k poslušanju celotne januarske oddaje Za sožitje, ki jo redno vsak četrti torek v mesecu pripravljamo v sodelovanju s prof. dr. Jožetom Ramovšem z Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje.

Sociala, Oddaje
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...