Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Kardinal Braz de Aviz: Upravljanje dobrin v Cerkvi mora temeljiti na Evangeliju

Svet | 05.08.2014, 09:59 Marjana Debevec

Vatikanski časopis L'Osservatore Romano je objavil intervju s prefektom Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega delovanja kardinalom Joãom Brazom de Avizom. Med drugim je spregovoril o pripravi dokumenta Mutuae relationes ter smernic s področja ekonomije, ki jih bo v prihodnjih dneh objavila Kongregacija.

Omenjeni dokument je sad simpozija o ekonomiji, ki je marca letos potekal na papeški univerzi Antonianum. Na takratnem srečanju so obravnavali temo upravljanja s Cerkvenimi dobrinami v službi človeka in poslanstva Cerkve. Kot je poudaril kardinal, so prepoznali veliko potrebo po nečem globljem in novem na tem področju, kar je pokazalo že nepričakovano veliko število redovnikov in redovnic, ki so se želeli udeležiti simpozija. To kaže na dejstvo, da gre za realno težavo, s katero se srečujejo mnogi. Po eni strani – je nadaljeval prefekt – smo danes priče razmahu samostanov, puščavništva, novih kongregacij ter družb apostolskega življenja, po drugi strani pa nekatere druge stvarnosti posvečenega življenja drastično upadajo. Ob tem se pojavljajo vprašanja glede materialnih dobrin – komu naj pripadajo, kaj storiti z njimi. Vendar pa to ni edina težava, ampak je potrebno posebno pozornost nameniti tudi oviram, s katerimi se srečujejo redovnice in redovniki, ki delujejo na področju izobraževanja in zdravstva. V mnogih primerih so se namreč odnosi z državami zelo spremenili, ni več sodelovanja, državna finančna pomoč pride z veliko zamudo ali pa je sploh ni.

V nadaljevanju je kardinal Braz de Aviz izpostavil tudi potrebo po širši formaciji redovnikov, ki bi vključevala tudi upravljanje dobrin v skladu z novimi predpisi v državah. Poleg tega pa je po njegovih besedah nujno tudi znotraj Cerkve razviti določene kriterije za upravljanje, saj le-to ne sme temeljiti na kapitalizmu, ampak na Evangeliju. Prav to je namen smernic na področju ekonomije, ko jih bo bo Kongregacija objavila v prihodnjih dneh.

Poleg tega dokumenta pa v sodelovanju s Kongregacijo za škofe nastaja tudi dokument Mutuae relationes, ki bo vključeval načela glede odnosov med škofi in redovniki ter redovnicami v Cerkvi. Eno bistvenih meril za vzpostavitev zrelih odnosov med škofi in predstojniki različnih karizem je po kardinalovih besedah t.i. duhovnost občestvenosti. Kot je rekel papež Janez Pavel II., bo to kriterij novega krščanskega tisočletja. Zgled za medosebne odnose mora biti občestvenost Svete Trojice. Prav tako pa je potrebno upoštevati vidik karizme in hierarhije, ki si nista nasprotna ali podrejena. Sveti Duh namreč ne ustvarja zmede, ampak harmonijo, da bi mogla Cerkev rasti.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...