Irak
Mosul zapustilo še zadnjih 3 tisoč kristjanov
Cerkev po svetu | 13.06.2014, 13:08 Marta Jerebič
Spopadi iraških sil in skrajnežev se vse bolj približujejo Bagdadu. Združeni narodi sicer menijo, da je iraška prestolnica dobro zavarovana in ni neposredne nevarnosti, da se nasilje s severa države razširi tja. ZDA medtem preučujejo možnosti za pomoč iraškim varnostnim islam v boju proti skrajnežem, nimajo pa namena v boj poslati svojih vojakov.
Pripadniki skrajne skupine Islamska država Iraka in Levanta so ta teden v bliskoviti ofenzivi najprej zavzeli drugo največje iraško mesto Mosul, nato Tikrit, sedaj pa se nevarno približujejo prestolnici Bagdad. Ameriški predsednik Barack Obama je zato Iraku obljubil več pomoči: „Ničesar ne izključujem, saj je v našem interesu zagotoviti, da džihadisti ne vzpostavijo stalne prisotnosti v Iraku ali v Siriji.“
Irak naj bi ZDA zaprosil za napade z brezpilotnimi letali, a naj bi bila ta prošnja zavrnjena.
Medtem na tisoče oseb beži z območij spopadov. Mosul naj bi zapustilo pol milijona ljudi. Kristjani so se zatekli v Kurdistan in okoliške ravnine v Ninivah, kjer so številne starodavne krščanske vasi.
„Skoraj vse družine, ki so zbežale, so brez vsega,“ je v pogovoru za Radio Vatikan dejal kaldejski škof v Mosulu, Emil Nona in opozoril, da bodo ti ljudje potrebovali nujno pomoč, če bo stanje v naslednjih dneh ostalo enako. Iz Mosula je tako odšlo še zadnjih 3 tisoč kristjanov. Pred ameriškim posredovanjem leta 2003 jih je bilo 35 tisoč.
Dogajanje v Iraku zaskrbljeno spremlja tudi Kongregacija za vzhodne Cerkve. „Na zemlji Abrahama smo priče eksodusu sto tisoče mož, žena in otrok, ki gledajo, kako je z enim udarcem izbrisana obljuba stabilnosti in življenja,“ je zapisal prefekt kongregacije kardinal Leonardo Sandri.
Tudi ameriška podjetja so začela evakuacijo več sto ameriških državljanov, ki v pomembnem vojaškem letalskem oporišču Balad, približno 80 kilometrov severno od Bagdada, pogodbeno delajo za iraško vlado na programih, povezanih z lovci F-16.