Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Ekumenski patriarh Bartolomej I.: O srečanju s papežem Frančiškom in poziv k edinosti v Ukrajini

Svet | 15.04.2014, 15:46

„Danes je morda še bolj kot pred petdesetimi leti nujno potrebna sprava in zato je bližnje srečanje z našim bratom, papežem Frančiškom, v Jeruzalemu dogodek velikega pomena in pričakovanj,“ je zatrdil ekumenski patriarh Bartolomej I. v nedavnem intervjuju, v katerem je pojasnil razloge za srečanje med cerkvenima voditeljema, ki bo konec maja v Jeruzalemu.

Le-to bo zaznamovalo 50. obletnico srečanja med papežem Pavlom VI. in patriarhom Atenagoro. Vprašanj, ki danes zahtevajo skupno delovanje in en sam glas obeh Cerkva, je mnogo. Med njimi so po patriarhovih besedah trpljenje številnih oseb po celem planetu; zloraba religije v politične ali druge cilje; težave, s katerimi se soočajo kristjani zlasti na ozemlju, kjer se je krščanska Cerkev porodila; krivice, prizadejane najšibkejšim članom današnje družbe; in ekološka kriza, ki ogroža integriteto ter samo preživetje Božjega stvarstva. Zaradi vsega tega je nujna sprava, je poudaril patriarh Bartolomej. Voditelji Cerkva morajo narediti odločne korake naproti spravi in odgovoriti na nujne potrebe današnjega časa. Prehojena pot v zadnjih petdesetih letih nedvomno ni bila lahka. A kljub temu je „polemike, ki so jih hranili dvomi in predsodki, nadomestil duh bratske in spoštljive ljubezni“. Tudi nadaljnja pot se še vedno zdi dolga, a ni druge alternative, kot stopiti nanjo, je dodal ekumenski patriarh ter sklenil, da je papež Frančišek „iskren voditelj in da sta mu pri srcu tako ločenost Cerkve kot trpljenje sveta“.

Ekumenski patriarh Bartolomej I. je na cvetno nedeljo posebno pismo namenil tudi ukrajinskemu narodu. Zapisal je, da se patriarhat zaveda težkih izzivov, s katerimi se Ukrajinci spopadajo danes, pa tudi globokih brazgotin in odprtih ran iz preteklosti. To je tudi povod za pismo, katerega namen je spodbuditi vse pravoslavne kristjane v Ukrajini, da bi ohranjali „edinost Duha z vezjo miru“ (Ef 4,3). Kristusovo kraljestvo namreč ni od tega sveta. In včerajšnja cvetna nedelja, ki zaznamuje Njegov slovesen vhod v Jeruzalem, pomeni prav obhajanje „zmage ljubezni nad sovraštvom, resnice nad izdajstvom in življenja nad smrtjo“. Dobrohotnost ukrajinskega naroda, kot je nadaljeval patriarh Bartolomej, zato lahko prinese ozdravljenje in dokončno spravo. S sedanjo preizkušnjo naj se sooči z neomajnim srcem in pogumnim duhom. Pismo je patriarh sklenil z besedami Psalma 133, ki naj ukrajinskemu narodu prinesejo zaupanje: „Glejte, kako dobro in kako prijetno je, če bratje složno prebivajo skupaj! Je kakor najboljše olje na glavi, ki teče na brado, Aronovo brado, ki teče na ovratnik njegove obleke. Je kakor rosa s Hermona, ki pada na sionske gore. Zakaj tam je Gospod zapovedal blagoslov, življenje na veke.“

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...