Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Velika papeževa priljubljenost na svetovnem spletu

Svet | 30.01.2014, 09:26 Marjana Debevec

Raziskava, ki je potekala med marcem in novembrom lani je pokazala, da je na severu Italije papež Frančišek drugi po iskanosti preko googla. Prvi je politični aktivist in komik Beppe Grillo. Na svetovni ravni pa je na prvem mestu papež Frančišek. Sledita mu Barack Obama in Ed Snowden.

Po podatkih o tem, kolikokrat je bil kdo omenjen na spletu, kar vključuje bloge, spletne strani, forume in družbena omrežja, je na prvem mestu papež Frančišek s 49 milijoni, sledi Obama z 38 milijoni in Putin z 8.

Priljubljenost papeža Frančiška pa se na spletu ne primerja s svetovnimi voditelji, ampak s športnimi zvezdniki. Pred njim so nekateri pevci, za njim pa je na primer nogometaš Lionel Messi.

Na twiterju, kjer ima papež že 11 milijonov sledilcev, je največkrat omenjen njegov prvi tvit iz 17. marca lani, ko je v angleščini zapisal: »Dragi prijatelji, iz vsega srca se vam zahvaljujem in vas prosim, da še naprej molite zame. Papež Frančišek«.

Raziskavo o priljubljenosti papeža na spletu so predstavili na tiskovni konferenci v Rimu. Predsednik papeškega sveta za sredstva družbenega obveščanja nadškof Claudio Maruia Celli je zatem spregovoril o papeževi poslanici za prihodnji svetovni dan medijev. »Odločitev papeža Benedikta XVI., da bo odprl račun na twiterju ni bila naivna«, je dejal nadškof Celli in dodal, da jih nikoli niso prestrašili negativni odgovori. »To, kar me je prizadelo, je bila vulgarnost in surovost nekaterih«, je povedal. Več pomembnejših novinarjev jim je zato svetovalo, naj račun na twiterju zaprejo. Po resnem premisleku so se odločili, da ga bodo pustili odprtega. »Božja previdnost nam je tudi v tej drzni odločitvi pomagala«, je povedal nadškof Celli.

Danes je poleg velikega števila sledilcev pomenljiv tudi podatek, da mnoga papeževa sporočila delijo naprej. Sveti oče namreč uporablja jezik, ki ga svet mladih razume in na ta način vstopa v dialog z njimi. To je bila tudi želja papeža Benedikta, ko je dejal: »Želim biti prisoten tam, kjer se ljudje srečujejo.«

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...