Sirska zastava
VIDEO: Ali bo mirovna konfereca za Sirijo le prinesla konec krvave državljanske vojne?
Svet | 22.01.2014, 15:09 Petra Stopar
Dolgo pričakovana mirovna konferenca za Sirijo je končno tu. V švicarskem letovišču Montreux so se pogovori za državo, ki je že skoraj tri leta v državljanski vojni, že začeli. Sirska opozicija in režim naj bi tokrat prvič od začetka nasilja sedli za skupno mizo. Ali bo konferenca državo pripeljala kaj bliže miru, pa ostaja povsem odprto.
Mesece so si Združeni narodi, Združene države Amerike in Rusija prizadevali sprte strani v Siriji prepričati v udeležbo na mednarodni konferenci, poimenovano Ženeva II. Zdaj jim je to nekako uspelo, a kaj bodo prinesli ti pogovori, je še veliko vprašanje. Je pa za uvod ob začetku konference, nekaj pozitivnih misli prinesel generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon. Poudaril je, da je to srečanje priložnost za nov začetek. „Po skoraj treh bolečih letih spora in trpljenja v Siriji je danes dan upanja. Gre za veliko priložnost in odgovornost, da pristojni napravijo uslugo sirskemu ljudstvu.“
V Švici so tako zbrani odgovorni, ki lahko rešijo sirski spor – predstavniki režima sirskega predsednika al Asada, opozicija in delegati 40 držav, ki naj bi odigrali vlogo pri končanju državljanske vojne. Upanje, da konferenca uspe obstaja, a uspeh je bil že pred njenim začetkom postavljen pod vprašaj. Opozicija, ki bo v Švici navzoča v okrnjeni sestavi namreč že tako nasprotuje sodelovanju sirskega predsednika al Asada v prehodni vladi, kar pa pogojuje režim. Na konferenci prav tako ne bo navzoč eden njegovih glavnih podpornikov in ključen igralec v regiji, Iran. Prav njegova odsotnost na pogovorih pred dvema letoma naj bi bila eden glavnih razlogov, da je tamkajšnji dogovor vse doslej ostal zgolj mrtva črka na papirju. Sirski zunanji minister Mualem je že kritiziral države, ki podpirajo opozicijo in vztrajal, da lahko o prihodnosti predsednika odločajo le Sirci. Minister je tudi napovedal, da bo rezultat konference v Siriji šel na referendum, saj meni, da imajo le sirski državljani pravico odločati o prihodnosti svoje domovine.
Kakšen bo razplet v Ženevi, spremlja praktično ves svet. Tudi papež Frančišek se je na današnji avdienci spomnil mirovno konferenco, ter pozval k molitvi, da bi obrodila svoje sadove: »Prosimo Gospoda, naj se dotakne src vseh, da bodo imeli pred očmi korist sirskega naroda, tako preskušanega, in vse moči usmerili v to, da se končata nasilje in konflikt, ki sta povzročila že preveč trpljenja.«
Sirskemu narodu je zaželel, da bi odločno hodil po poti »sprave, sloge in obnove«, da bi na tej poti sodelovali vsi državljani, da v drugem ne bi gledali sovražnika ali tekmeca, ampak »brata, ki naj bi ga sprejeli in objeli«. K sodelovanju na konferenci o miru v Siriji je bila povabljena tudi delegacija Svetega sedeža.
K molitvi za mir v Siriji pa so pozvali tudi predstavniki krščanskih cerkva. Ti si želijo konec vojne in konkretne korake za narodno spravo. Patriarh v Damasku Gregor Laham je dejal, da je ključ za uspeh konference narodna sprava, ki temelji na veri, človekovih pravicah in vrednotah sirskega ljudstva. Želi si, da bi pogovori med režimom in opozicijo prišli na pravo pot. K molitvi, da bi v Siriji res zavladal mir, pa smo pozvani tudi mi.