Papež želi biti blizu beguncem iz Afrike
Svet | 03.07.2013, 12:45 Marjana Debevec
Papež Frančišek bo v ponedeljek obiskal italijanski otok Lampeduso. Kot je sporočil tiskovni urad Svetega sedeža je papeža globoko pretresel zadnji brodolom ladje, na kateri so bili migranti iz Afrike, zato želi moliti za vse tiste, ki so v morju izgubili življenje. Obiskati želi preživele in tam navzoče begunce, hkrati pa tudi opogumiti prebivalce tega otoka ter pozvati vse k odgovornosti, da poskrbijo za te brate in sestre, ki sedaj potrebujejo pomoč.
Papež Frančišek vedno znova preseneča, ko se ne ozira na zunanja prestižna znamenja, ampak želi biti blizu majhnemu, vsakdanjemu človeku. To dokazuje teden za tednom, ko se z ljudmi srečuje na Trgu sv. Petra ob sredinih splošnih avdiencah. Mnogi so zmajevali z glavo, ko je na veliki četrtek obiskal zapor za mladoletne, z zaporniki pa se bo srečal tudi med svojim prvim obiskom v tujino, ko se bo čez slabe tri tedne odpravil na svetovni dan mladih v Brazilijo.
Še pred tem pa želi biti papež Frančišek blizu revežem iz Afrike in Azije, ki prihajajo v Evropo, na poti pa umirajo med valovi, ter prebivalcem Lampeduse, ki so žrtve razmer in evropskega odnosa do beguncev. Tamkajšnji nadškof Francesco Montenegro je povedal, da bodo temeljni poudarki papeževega obiska begunci, gostoljubje in ljubezen. „Papež ima srce pastirja, ki čuti trpljenje brata. Po eni strani gre za trpljenje migrantov, hkrati pa tudi za trpljenje naroda, ki je v želji po gostoljubju želelo prebežnikom dati vse.“
Ob svojem obisku bo sveti oče vrgel venec v morje v spomin na tisoče nesrečnikov, ki niso pripluli do evropskih obal. Samo letos je na tem otočku pristalo osem tisoč pribežnikov, kar je enkrat več kot lani. „Zdi se, da število mrtvih ne zanima nikogar, saj imajo ti pribežniki temno polt. Moja želja je, da bi problem beguncev postal zares problem vseh cerkva“, je dejal nadškof Montenegro. Povedal je še, da bo papežu prenesel trpljenje, ki trka na njihova vrata in gostoljubje njihovega naroda, ki je izpraznil svoje omare, beguncem dal na razpolago kopalnice, kosila, predmete in oblačila. „Naši ljudje bodo tako spoznali, da papež priznava njihov trud in njihovo velikodušnost. Iz njegovih ust bi radi slišali besede upanja. Kdo drug bi nam lahko rekel, da lahko le s širokim srcem gledamo daleč?“. Po besedah nadškofa Montenegra je Lampedusa most, ki afriško celino povezuje z evropsko in ne moremo molčati pred tem dejstvom.