Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Vatikanska banka za boljšo transparentnost

Svet | 03.06.2013, 13:22 Marjana Debevec

Novi predsednik Vatikanske banke IOR Ernst von Freyberg želi s transparentnostjo in boljšo komunikacijo ponovno pridobiti omadeževani ugled omenjene ustanove. V pogovoru za Radio Vatikan je poudaril, da na področju pranja denarja vodijo brezkompromisno politiko pri svojih strankah, pa tudi pri svojih zaposlenih, ki bi lahko bili na kakršen koli način povezani z nečistimi posli.

Von Freyberg je od 15. februarja letos predsednik nadzornega sveta Vatikanske banke, ki je pred tem zaradi suma pranja denarja pogosto prišla na naslovnice svetovnih medijev. Sveti sedež je sprejel mednarodno veljavna pravila na področju denarnega poslovanja in jih želi tudi v celoti uveljaviti je povedal za Radio Vatikan in dodal: „Izvajamo najvišje zakone in merila, ki so jih od nas zahtevale sodelujoče banke. Vsak teden pregledam vse možne sumljive primere in imam tedenska srečanja z odgovorim za področje pranja denarja.“ V pogovoru za Radio Vatikan je še povedal: „Cerkvi dolgujemo transparentnost in jasne razlage vsega, s čimer se ukvarjamo.“ Za razliko od prvotnega prepričanja njegova naloga ni 'izbris' računov, ki ne poslujejo po predpisih, je poudaril von Freyberg in dodal: „Takšnih doslej še nisem odkril.“ Trenutno svojo prednostno nalogo vidi v izboljšavi komunikacije med nalogodajalci, kardinali, kurijo in strankami.

Von Freyberg je v pogovoru odločno zavrnil ugibanja o domnevnih številčnih računih pri IOR. „Računov, ki bi s številčno kodo prikrivali podatke o imetniku, pri nas nimamo. To je tehnično neizvedljivo že od leta 1996.“ Sam je preverjal obstoj tovrstnih računov, vendar kot pravi, ni zanje našel nikakršnih namigov.

Von Freyberg priznava, da IOR po napadih 11. septembra 2001 ni dovolj hitro sprejela sprememb v mednarodnem bančnem poslovanju, denimo nove definicije o zaupnosti. Trenutno si močno prizadevajo, da bi dosegli izboljšave tudi na tem področju, saj si želijo 'čim prej upravljati razmeroma običajno banko v primerjavi z vsemi drugimi denarnimi ustanovami'.

Povejmo še to, da IOR ni banka v običajnem pomenu besede: „Pri nas ne izdajamo posojil, ne upravljamo neposrednih naložb in ne špekuliramo. Naše temeljno poslovanje je nalaganje denarnih vlog v rentno dokumentacijo, imamo nekaj podjetniških posojil, tako da lahko svojim strankam denar tudi izplačamo“.

Von Freyberg še pojasnjuje, da njegova ustanova tesno sodeluje z vatikanskim nadzornim finančnim odborom, ki ga je konec leta 2010 ustanovil tedanji papež Benedikt XVI., da bi denarno poslovanje v Vatikanu prilagodil mednarodnim merilom. Odbor je z delom začel aprila 2011.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...