Jure SešekJure Sešek
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

VIDEO: Papež: Bog se nikoli ne utrudi odpuščati

Svet | 17.03.2013, 15:18

Prvi opoldanski nagovor papeža Frančiška je v veselem vzdušju na trgu svetega Petra v Vatikanu dočakalo po poročanju Radia Vatikan 150 tisoč romarjev, med katerimi so bili tudi številni Slovenci. Ko se je sveti oče pojavil na oknu apostolske palače, je svoj nagovor začel s podobnim pozdravom, kot smo ga slišali takoj po izvolitvi.

„Bratje in sestre, dober dan! Po prvem srečanju v sredo, danes lahko vse znova pozdravim. Srečen sem, da lahko to naredim na nedeljo, ki je Gospodov dan. Za nas kristjane je to nekaj lepega in pomembnega: srečati se na nedeljo, pozdraviti se, si spregovoriti – tako kot zdajle tu na trgu. Ta trg ima po zaslugi medijev svetovne razsežnosti.“

Nato je papež Frančišek našo pozornost usmeril na vsebino evangeljskega odlomka pete postne nedelje, ki govori o Jezusovem srečanju z ženo, ki so jo zasačili v prešuštvovanju. Jezusovo zadržanje naredi globok vtis, saj je ženo rešil pred smrtno obsodbo. Ne slišimo besed zaničevanja ali obsodbe, temveč samo besede ljubezni in usmiljenja, ki vabijo k spreobrnjenju: „Tudi jaz te ne obsojam, pojdi in odslej ne greši več!“ Nato je sveti oče z veliko toplino nadaljeval: „Bratje in sestre, obličje Boga je obličje usmiljenega Očeta, ki je vedno potrpežljiv. Ali ste že razmišljali o Božjem potrpljenju, o tem, kako potrpi z vsakim izmed nas? To je njegovo usmiljenje! Vedno je potrpežljiv: razume nas, potrpi z nami, nas čaka, ne utrudi se odpuščati nam, če se vrnemo k njemu s skesanim srcem. „Veliko je Božje usmiljenje!“, pravi psalm."

Ob tem je papež Frančišek povzel misel teologa Kasperja, ki pravi, da usmiljenje spreminja svet, da že malo usmiljenja naredi svet manj hladen in bolj pravičen. Sveti oče je spodbudil, naj bi Božje usmiljenje dobro razumeti in naj bi se radi spominjali besed preroka Izaija, ko pravi: „Če bi vaši grehi bili rdeči kot škrlat, jih bo Božja ljubezen naredila bele kot sneg.“

Potem je papež Frančišek obudil spomin na dogodek iz leta 1992, ko je komaj postal škof. V Buenos Aires je prišla Marija iz Fatime. Ob koncu slovesne sv. maše za bolnike, pri kateri je spovedoval, je v trenutku, ko je nameraval oditi, prišla k njemu ostarela ponižna in skromna žena in se želela spovedati. Ko ji je dejal, da nima grehov, mu je odvrnila: „Vsi imamo grehe!“ in z velikim prepričanjem zagotovila, da Bog vedno odpušča, saj „če Bog ne bi vse odpuščal, bi svet ne obstajal več!“

Ob koncu opoldanskega nagovora je sveti oče toplo priporočil: „Ne pozabimo teh besed: Bog se nikoli ne utrudi odpuščati nam, nikoli!“ Problem je v tem, da se mi utrudimo prositi za odpuščanje. On se nikoli ne utrudi odpuščati, a mi se utrudimo prositi za odpuščanje. Ne utrudimo se!“ je dvakrat ponovil. Bog je ljubeči Oče, ki vedno odpušča in ima usmiljeno srce do vseh nas. Tudi mi se naučimo biti usmiljeni do vseh! Prosimo za pomoč Marijo ki je v svojih rokah držala Božje usmiljenje, ki je postalo človek.

Le nekaj minut po angelusu je papež poslal tudi prvo sporočilo na spletnem družbenem omrežju Twitter. "Dragi prijatelji, iz srca se vam zahvaljujem in vas prosim, da še naprej molite zame. Papež Frančišek."

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: v vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...